"Към Мене погледнете     
и спасени бъдете..."

Екипът на sdabg.net

Отзиви

Регистрация
на сайт


Банери

Изтеглете Андроид приложението Съботно училищен урок от Google Play

Изтеглете Андроид приложението Съботноучилищни уроци за юноши от изтегли Съботноучилищни уроци за юноши от Google Play

Съботно Училище - официалното приложение на отдел "Съботно училище и лично служене" към ГК на ЦАСД, включващо младежки уроци Inverse
 
Изкуплението и кръстът на Христос

Анхел Мануел Родригес


Съботноучилищни уроци за възрастни
октомври, ноември, декември 2008 г.


Урок 1 27 септември - 3 октомври 2008 г.

Естеството на Бог - основа на изкуплението

За друг урок изберете
Всички разкази, Само стиховете

Събота - 27 септември

Стих за запаметяване:
“От началото изявявам края и от древните времена - нестаналите още неща; и казвам: "Намерението Ми ще устои и ще извърша всичко, що Ми е угодно” (Исая 46:10).

Основна мисъл: Божието спасително дело е доброволно изявление на самото Му естество. То не изисква грешниците да Го убеждават да ги обича. Бог е обграден с многобройни тайни - Неговите дела, естество, святост, мощ просто не могат да бъдат обхванати от нас. Но има един аспект на Личността Му, който можем да започнем да разбираме; а именно - Неговата любов, която Той ни показва чрез изкупителното дело на Своя Син. То ни засяга на индивидуално (лично) ниво и е следствие на самото естество и същност на Бога.

Тази седмица започваме да изследваме доктрината за спасението и ще го правим със съзнанието, че неговата движеща сила са величието и любовта на Бога. Нищо извън Него не Го принуждава да направи това, което извършва за нас в лицето на Своя Син. Точно обратното - единствено поради самата същност на естеството Си Той излива Своята любов и благодат върху този паднал в грях свят.

За тази седмица прочетете:
Псалм 139:1–4; Исая 46:10; Йоан 1:4; Римляни 5:8; 8:37–39; 1Йоаново 5:11, 12

Вечният Бог Неделя - 28 септември

Какво ни подсказва изразът "в началото Бог създаде...” (Битие 1:1) относно естеството на Бога? Преди да отговорите, прочетете Битие 21:33 и Псалм 90:2.


За нас е трудно да проумеем концепцията за вечността. Ние сме ограничени същества. Знаем, че ще умрем. Всъщност всичко, с което сме свързани, е преходно - днес е тук, но един ден няма да го има. Всичко в този свят има начало, ще има и край. В противовес на това, представата за Бог, Който няма начало и никога няма да има край, не е лесна за приемане - не и за нашия ум, привикнал да борави с времеви понятия.


Прочетете Псалм 102:25–27. Към кого се прилага този текст в Новия Завет? (Вижте Евреи 1:10–12) Какво е внушението тук, както и в Псалм 90:2, относно продължителността на Божието съществуване?


Тъй като Бог е вечен, тъй като съществува преди всички сътворени неща, Той трябва да е самосъществуващ. Докато творенията не са. Те се нуждаят от въздух, храна и вода, за да продължат да съществуват (Битие 1:29). Бог няма нужда от нищо. Назад във вечността, преди да е сътворил каквото и да е, освен Него не е имало нищо. Той самият е Животът. Само Онзи, Който е Живот, вечният Аз Съм - Вечносъществуващият - може да възстанови живота на покаяните грешници. Сътвореният живот - както днес, така и през вечността - произлиза от Бога, великия Животодател (вижте Йоан 1:4; 1Йоаново 5:11, 12). Ние сме зависими от Него във всичко.


Размислете до каква степен сме зависими от Бога за живота си тук и сега. И колко повече - за вечния живот. Как би трябвало осъзнаването на тази зависимост да ни подтиква към смирение? Защо надменността е толкова отвратителна в Божиите очи?


Любящият Бог Понеделник - 29 септември

За нас е невъзможно да разберем напълно Божията тайна. Бог не е обект, който можем да изследваме (Йов 11:7). Библията не ни предлага систематично и философско описание на Неговото естество. Тя Го представя като такъв, Който се открива чрез Своите действия, чрез начина, по който се свързва с нас. Дадено ни е да знаем Кой е и какъв е Бог само благодарение на онова, което Той сам ни открива за Себе Си. Извън това можем да разберем за Него съвсем малко.

Писанията казват, че по естество Бог е любов. Това означава, че същността Му е себераздаване, и то заради благополучието на другите.


Какво ни казват следните текстове относно характера и естеството на Бога? Псалм 118:1–4; Римляни 5:8; 8:37–39; 1Йоаново 4:8, 9,16.


Изразът "Бог е любов" ни въвежда в самата сърцевина на Божеството и ни казва, че: (1) Изследването на Божията същност ще ни разкрие, че Неговото естество е любов. Разбирането на това е изключително важно за доктрината на изкуплението. (2) Бог е Същество на отношенията. По естество Той се наслаждава на общуването със Своите творения и влиза във взаимоотношения с тях именно за да разкрие любовта Си. Ако искаме да разберем дали Бог ни обича, или не, ние не изследваме собствените си чувства и емоции, а начина, по който Той се отнася към нас въпреки греховността ни. (3) Извън Него не съществува нищо, което да Го принуди да ни обича. Тъй като самото Му естество е любов, не е необходимо, дори е невъзможно за нас да Го накараме да ни обикне или приеме. И, разбира се, нищо не разкрива Неговата любов към нас така, както спасителният план. Наистина, в момента, в който сме паднали в грях, Христос е станал наш Заместник, Изкупител и Спасител - върховна изява на Божията любов към падналата раса.


“Понеже така ни е възлюбил Бог, то и ние сме длъжни да се обичаме един друг” (1Йоаново 4:11). По какви практически начини можете да изразите любовта си към другите? Кое ви пречи да дадете израз на тази любов?


Бог като Творец Вторник - 30 септември

“Познайте, че Господ е Бог! Той ни е направил, и ние сме Негови - Негови люде сме и овце на пасбището Му” (Псалм 100:3).


Писанието недвусмислено заявява: Творецът е Бог. Без тази фундаментална истина вестта на Библията става безсмислена. От друга страна, Бог Творец означава, че Той е толкова различен от творението Си, щото не е част от творческия ред. Бог Творец означава, че преди Него не е имало нищо (Римляни 4:17; Евреи 11:3). Бог Творец означава, че всичко принадлежи на Него и съществуването на всичко зависи от Неговата сила и благоволение (Псалм 24:1, 2; 104:10–14). Бог Творец означава, че творението разкрива славата и мощта на Своя Създател (Псалм 19:1–3; Римляни 1:20).


Какво обещава Творецът на нашия свят, поразен от греха? Исая 65:17; Откровение 21:1.


Библията изрично заявява, че Бог създава и поддържа всичко чрез силата на Своя Син (Йоан 1:1-3; Евреи 1:2, 3). Изкуплението е Божието разрешение на проблема с греха в творението. Вместо да ни остави да пожънем крайния резултат на своя грях и бунт, който е вечна гибел, Той съставя спасителен план.


Как Павел описва хората, които са в Христос? 2Коринтяни 5:17.


Божията сила, изявена при сътворението на Всемира, е същата сила, която пресътворява падналите човешки същества по Божи образ. Бог извиква всичко в съществуване чрез силата на Своето Слово (Псалм 33:6). И сега ни пресътворява чрез силата на Своето въплътено Слово в лицето на Христос (Йоан 1:1, 12, 13; 2Коринтяни 4:16).


Има ли нещо, което вие лично сте създали и поддържате - нещо, в което сте вложили много труд, сили и грижи? По какъв начин фактът, че вие сте го извикали в съществуване, ви дава собственически права над него? Какво изпитвате към творението си? Как това сравнение в миниатюр може да ни помогне да разберем какво означаваме за Бога - нашия Създател?


Светият Бог Сряда - 1 октомври

Прочетете Исая 40:25 и Исая 57:15. Какво казват тези стихове за естеството на Бог?


Светостта на Бога е не само Негово качество, но - както и любовта - разкрива онова, което Той е сам по Себе Си. С Неговата святост са свързани най-малко две фундаментални идеи.

Първо, тя разкрива Бога като уникален. Понятието свят обикновено означава нещо, което е посветено изключително и единствено за служба на Господа. Но когато това понятие се приложи за самия Бог, то набляга на факта, че Той е уникален и несравним. Във Всемира няма друг като Него - така превъзвишен и всемогъщ (вижте Исая 46:5, 8). Единствено Той заслужава нашето поклонение.

Второ, това, че Бог е свят, не означава, че е далечен, недостъпен за нас и че е невъзможно да общуваме с Него. Светостта и любовта Му са неотделими. Светостта Му се разкрива чрез Неговото желание да обитава в каещите се и смирените по дух. Приближавайки се до тях и обитавайки сред тях, Светият позволява на Своите творения да вземат участие в Неговата святост.


Какво обещание откривате в този стих? 2Коринтяни 5:21.


Божията святост не толерира греха, но активно действа срещу него (Исая 5:24; Осия 9:15; Римляни 1:18). “Очите Ти са твърде чисти, за да гледаш злото; и не можеш да погледнеш извращението” (Авакум 1:13). Естествената омраза на Бог към греха създава нуждата от Посредник. Той промисля начин, по който грешниците да бъдат осветени и отново да се радват на общение с Него. Това става възможно чрез Христос, в Когото тайнствено се обединяват изкуплението и светостта. Светият се ражда като Дете на тази греховна и нечиста планета (Лука 1:35), за да ни освети чрез силата на Своята изкупителна смърт: "Ние сме осветени чрез принасянето на Христовото тяло веднъж завинаги” (Евреи 10:10).


Някои хора казват: "Защо ми е нужен Спасител? Аз не съм лош - поне не по-лош от другите, а дори по-добър от мнозина". Как разбирането на Божията святост ни помага да отговорим правилно на такива твърдения?


Всезнаещият Бог Четвъртък - 2 октомври

Какво ни казват следните текстове за Божието знание? Псалм 139:1–4, 15, 16; Исая 46:10; Матей 10:30.


Бог е всезнаещ - това означава, че знае всичко (1Йоаново 3:20). Нищо не може да бъде скрито от Него. "Няма създание, което да не е явно пред Бога; но всичко е голо и разкрито пред очите Му" (Евреи 4:13). Всички аспекти на Неговото творение са заобиколени от присъствието Му и затова Той познава всяко негово измерение (Псалм 139:7–10). Познава ни напълно и съвършено. Единствено Той притежава чиста обективност, тъй като Единствен познава всяко възможно нещо от всяка възможна перспектива.

Господ знае напълно не само това, което е, но съвършено познава и онова, което ще бъде (Исая 46:10; Матей 26:34, 74, 75). Бъдещето не е по-неизвестно за Него от миналото или настоящето.


Какво казва 1Петрово 1:19, 20 относно Божието предузнание за възникването на греха?


Божието всезнание има огромно значение за докрината на изкуплението. След като знае всичко, грехът не е нещо, което го изненадва. Бог, Който съвършено познава всичките Си творения, предварително знае за падението на един от Своите херувими и затова съставя план за разрешаване на проблема с греха още преди той да се е появил сред хората: "Където се умножи грехът, преумножи се и благодатта” (Римляни 5:20). Следователно Божието решение да ни спаси е скрито назад във вечността и е разкрито в Христос. Това е "тайната, замълчана от вечни времена” (Римляни 16:25), “която от векове е била скрита у Бога, Създателя на всичко”(Ефесяни 3:9). Преди да създаде каквото и да е, Бог предвижда появата на греха и решава да го победи. От Божествена гледна точка Христос е "закланото Агне (...) от създанието на света” (Откровение 13:8).


Бог знае всичко за вас - дори и нещата, които никой друг не подозира. И въпреки това, което знае, продължава да ви обича. Как тази мисъл влияе върху вашето отношение към другите, въпреки техните слабости?


Разширено изучаване Петък - 3 октомври

Бог и изкупление: “Само когато съзерцаваме великия изкупителен план, можем да добием правилна представа за Божия характер. Делото на сътворението е проява на Неговата любов, но само Божият дар, който спасява виновната и погубена раса, разкрива безпределните дълбини на Божията нежност и състрадание” (Елън Уайт, Свидетелства към църквата, т. 5, стр. 739).

Прощение и правда: “Когато изследваме Божия характер в светлината на кръста, виждаме милост, нежност и прощение, заедно с правда и справедливост. Сред престола виждаме Един, Чиито ръце, нозе и гърди носят белезите на страданието, понесено, за да примири човека с Бога. Виждаме Отец - безкраен, обитаващ в непристъпна светлина, - Който ни приема чрез заслугите на Своя Син. Сянката на отмъщението ни е донесла само нещастие и отчаяние, но в светлината, струяща от кръста, виждаме Божиите думи: "Живей, грешнико, живей! Вие, каещи се, вярващи души, живейте! Аз платих откупа!” (Елън Уайт, Деяния на апостолите).

За разискване:

1. За кои други аспекти на Божието естество се сещате и каква роля играят те в спасителния план?

2. Кое от онова, което знаем за Божията святост, ни помага по-добре да разберем какво означава да бъдем святи?

3. Някои хора имат проблеми с въпроса за Божието предузнание и човешката свободна воля. Доколко сме свободни в избора си, ако Бог предварително знае какъв ще бъде той? Обсъдете.

Обобщение:

Бог, Който сам е Животът, е единственият, Който може да възстанови нашия живот. Той ни обича не защото сме заслужили това, но защото естеството Му е любов. И продължава да ни обича, въпреки нашия грях. Той желае да ни пресътвори и може да направи това, тъй като е наш Творец. Тъй като е свят и не толерира грях в Своето присъствие, Той може да ни освети чрез Христос. Неговото всеобхватно знание разкрива, че грехът не е някакъв неочакван феномен, но нещо, което Той предвижда и с което е способен да се справи.

Разказ

Ангелите им затвориха очите
Хоумър Трекартин

Пасторът не забелязал как младежът влиза в църквата и сяда. Всъщност, никой не го забелязал. Сякаш ангел им бил затворил очите.

Парса бил израснал в Централна Азия като верен последовател на Бога Творец. Дядо му бил известен религиозен водач. През целия си живот Парса се молил на Бога и четял святите писания на своя народ. Докато четял, научил за съботата и започнал да разсъждава за нея, но никой друг не разбирал значението й.

Имало малка група адвентисти, които се събирали в един дом в градчето. Те обаче били християни, а всички знаели, че християните са езичници. Ядат свинско, пият алкохол, молят се на идоли, обличат се неприлично и постоянно си сменят жените. Освен това християните били чужденци. Не, не желаел да има нищо общо с християни, та дори и да са от тези, които спазват съботата.

Една събота, докато вървял по улицата, Парса почувствал как невидима сила го вкарва в малката адвентна църква. С треперещи крака се промъкнал вътре и седнал на последния ред. Слушал как пасторът проповядва за Авраам.

Защо християните говорят за Авраам, помислим си Парса. Смятал, че християните следват само Новия завет и дори не подозират, че Авраам е пророк. Толкова силно се заинтересувал от онова, което чул, че на следващата събота се върнал отново. После и на следващата. Вестите докосвали сърцето му и той пожелал да научи много повече.

Цели шест месеца се промъквал в църквата, без да го забележат. Една събота обаче адвентистите го забелязали. Сякаш люспи паднали от очите им. Приветствали го и го поканили да посещава библейския курс. След няколко месеца на усилено изучаване на Библията, Парса бил кръстен. Роднините и приятелите му започнали да странят от него, но той се молил да намерят истината също като него. Продължава да прави всичко по силите си да споделя Божията любов с околните и няколко души вече са приели Исус Христос за свой Господ и Спасител.


* Името Парса не е действително.