"Към Мене погледнете     
и спасени бъдете..."

Екипът на sdabg.net

Отзиви

Регистрация
на сайт


Банери

Изтеглете Андроид приложението Съботно училищен урок от Google Play

Изтеглете Андроид приложението Съботноучилищни уроци за юноши от изтегли Съботноучилищни уроци за юноши от Google Play

Съботно Училище - официалното приложение на отдел "Съботно училище и лично служене" към ГК на ЦАСД, включващо младежки уроци Inverse
 
Един народ на път
Книгата Числа

Франк Холбрук

Съботноучилищни уроци за възрастни
Октомври, ноември, декември 2009 г.


Урок 6 31 октомври - 6 ноември 2009 г.

Планове за бъдещето

За друг урок изберете
Всички разкази, Само стиховете

Събота - 31 октомври

Стих за запаметяване:
“И казах на синовете им в пустинята: Не постъпвайте според повеленията на бащите си и не пазете постановленията им, нито се осквернявайте с идолите им. Аз съм Господ, вашият Бог; според Моите наредби постъпвайте и Моите наредби пазете и ги извършвайте” (Езекиил 20:18, 19).

В началото на 15 глава сцените на безредици и бунт, на срам и поражение изчезват. Хората са научили по трудния начин за страданието, което непослушанието спрямо Бога донася.

Израелевите множества сега са по пътя обратно към пустинята, откъдето са дошли. И точно в този момент Господ говори с Моисей - още в началото на главата: “Когато влезете в земята, която Аз ви давам...” (Числа 15:2).

Въпреки значителния неуспех, обещанието е все още сигурно: Бог ще заведе Своя народ в обещаната земя. Това е извън всяко съмнение!

Също така попадаме на някои от специалните наставления, дадени на Божия избран народ. Колкото и уникални да са обстоятелствата, колкото и уникални да са конкретните заповеди, има духовни поуки и принципи, дадени не само за тях, но и за нас.

За тази седмица прочетете:
Числа 15 гл.; 2Коринтяни 2:15, 16; Галатяни 3:26–29; Ефесяни 5:2; Колосяни 3:11

Благодарност Неделя - 1 ноември

Прочетете Числа 15:1-10; 18-21. Каква е целта на тези приноси? Какво представят те? Какъв е смисълът да се принасят и елей, вино и брашно?


Еврейската дума за “храна/зърнени храни” е минчах, означаваща дар или лепта. Тя включва брашното, маслиновото масло и виното, представляващи благодарността на приносителя за Божиите благословения над нивите и реколтата (виж Второзаконие 8:18).

В контекста на Числа 15 глава тези указания наистина носят едно обещание за по-младото поколение, че един ден те ще засяват ниви с пшеница, ечемик и други зърнени храни в новия си дом в Ханаан. Със собствените си ръце те ще насадят лозя по хълмовете и градини с маслинови дървета и други плодове като смокини и нарове. Иначе казано, тези безкръвни жертви насочват погледа им към материалните благословения, които ще получат, ако остават верни. Без съмнение, всички тези мисли са в основата на жертвите им за Господа, които всеки ден ги насочват към очакваната обещана земя.


Как апостол Павел прилага тази идея в новозаветно време? (Римляни 12:1; 2Коринтяни 2:15, 16; Ефесяни 5:2).


Независимо от трудните обстоятелства в момента, Господ иска Неговият народ да изгради отношение на хвала и благодарност за онова, което Той е направил за тях, и за всичко, което е обещал да направи в бъдеще. Не трябва ли и ние да правим същото?


Каквито и да са неволите ви сега, защо е важно да мислите за Божията доброта, любов и загриженост? Как помненето на Кръста ви помага по-добре да осъзнавате Божията любов и грижа за вас дори в най-лошите ви моменти? За какви неща можете да благодарите сега, независимо от обстоятелствата? Защо е толкова важно човек да размишлява за тези благословения?


"Чужденецът отвътре портите ти" Понеделник - 2 ноември

Една от най-съществените идеи на древния Израел е свързана с отношението на народа към чужденците, към онези, които нямат дял в тяхното наследство или вяра.


Какви конкретни заповеди са дадени на второто поколение израелтяни, докато очакват заселването в Ханаан? (Числа 15:14-16). Как същият принцип се разкрива и в Новия Завет? (Галатяни 3:26–29; Колосяни 3:11).


Чужденецът (или чуждоземецът) е човек, който се е заселил сред израелтяните и напълно е приел вярата им. Ако е мъж, съответно е бил обрязан. Към тях е трябвало да се отнасят така, сякаш са израелтяни, и да ги обичат по същия начин. “Един закон” трябва да има за вас и за “чужденеца, който е пришълец между вас”.


Каква молба отправя Соломон към Бога във връзка с чужденците в молитвата си за посвещение при откриването на първия храм? (3Царе 8:41-43). Какво има да каже Исая за онези от тях, които се стремят да бъдат верни на Израелевия Бог и Му се покланят в Неговия храм? (Исая 56:6, 7).


Когато човек вземе предвид цялостната цел за призоваването на Божия народ и за установяването му в Обещаната земя, тези текстове са съвсем на място. Израел трябва да съхранява своите отличителни учения и истини, които го правят Божи специален представител за езическия свят. Обаче едновременно с това народът трябва да бъде отворен и отзивчив към езичниците, които искат да научат нещо за техния Бог и да Го следват.

В много отношения нашата църква трябва да прави същото. Имаме точно определени истини, на които да поучаваме света, да ги съхраняваме и пазим; и все пак едновременно с това трябва с готовност да прегръщаме всички, които се опитват да опознаят Господа и Неговата вест за днешното време.


В какво отношение е лесно да бъдем "изключителни", осъждащи и с обвинителен дух спрямо хората, които не виждат нещата като нас? Как можем да избегнем това отношение, като същевременно обаче запазваме дадените ни истини?


Грехът от незнание Вторник - 3 ноември

Трябва да помним, че по-младото поколение, към което Бог се обръща (Числа 15 гл.), е родено в робство. Затова те са повлияни от египетската култура, която ги е заобикаля, както и от родителите си, които като роби също са повлияни от нея. Следователно те трябва да се отучват от много лоши неща и да научават много нови и добри неща.


Ако събранието осъзнае, че като общност нарушава Господните заповеди, какво трябва да направи? Какво е значението на факта, че е необходим принос за грях пред Господа за това, което е извършено от незнание? (Числа 15:22-27).


Приносът за грях изкупва греха им. Всеизгарянето представлява подновяване на посвещението на събранието пред Бога. Колко интересен е фактът, че Господ разграничава нещата, извършени непреднамерено, от тези, които са предумишлени. Същевременно обаче дори непреднамерените неща се считат за грях и трябва да бъдат изкупвани.


Как отделният човек получава изкупление за своя грях от незнание? В какво този ритуал се различава от ритуала на събранието? (Числа 15:27-29).


“Има хора, които са познали опрощаващата любов на Христос и които наистина искат да бъдат Божии деца, обаче осъзнават, че характерът им е несъвършен, че животът им е изпълнен с грешки и са готови да се усъмнят в това дали сърцата им са обновени от Светия Дух. На такива бих казала: Не се отказвайте в отчаяние. Често ще трябва да коленичим и да ридаем пред нозете на Исус поради своите недостатъци и грешки, но не трябва да се обезсърчаваме. Дори да сме победени от врага, ние не сме изоставени, нито забравени, нито отхвърлени от Бога. Не! Христос е от дясната страна на Бога и ходатайства за нас. Възлюбеният Йоан казва: `Пиша ви това, за да не съгрешавате. Но ако съгреши някой, имаме Ходатай при Отец, Исус Христос Праведния`” (Елън Уайт. Пътят към Христос).


Колко често сте склонни да се съмнявате дали сте истински обновени от Светия Дух? Какво се е случило на кръста, което трябва да ви дава смелост да продължавате напред, дори когато сте изпълнени със съмнения относно собственото си спасение? (Виж Римляни 5:6-8).


Грехът с надменна ръка Сряда - 4 ноември

Прочетете Числа 15:30-31. Какво се случва тук и какви поуки можем да извлечем за себе си? Защо наказанието изглежда толкова сурово? Къде е благодатта във всичко това?


Фразата на еврейски е с високо издигната ръка, положение на високомерие и бунт. Израел наистина съгрешава срещу Господа “с високо издигната ръка” при Кадис. Но Бог заменя смъртната присъда с изгнание в пустинята. Смисълът е, че греховете се възприемат много сериозно от Господа. Често в подобни случаи хората, които след това казват, че съжаляват, всъщност съжаляват само защото са разкрити, а не заради самия грях. Какво може да направи Господ срещу такова закоравяване на сърцето? Трябва да има истинско покаяние за греха, преди той да може да бъде простен.


Прочетете Числа 15:32-36. Защо според вас Господ кара цялото събрание да вземе участие в това изпълнение на смъртната присъда? Какви духовни поуки можем да извлечем от този факт?


Трябва да е било трудно за групата израелтяни да убие с камъни един от своите членове. Очевидно Бог се опитва да покаже на Своя народ сериозността на греха. “Заплатата на греха е смърт.” Той вероятно се опитва и да им покаже, че естеството на тяхното общество е взаимността и че това, което правят, влияе на околните. Всичко, което всеки един поотделно прави, влияе върху благоденствието на цялата общност. Все пак не страда ли целият лагер заради роптанието на някои от хората, като всички са оставени в пустинята?

Като християни трябва особено добре да осъзнаваме факта, че нашите дела - за добро или за зло - влияят както на нас самите, така и на другите.

Междувременно, макар във времето на теокрацията на древния Израел смъртта често да идва незабавно, не трябва да се залъгваме за собственото си състояние. Само защото днес не сме незабавно умъртвявани заради надменността си, не бива да си мислим, че един ден няма да пожънем справедливото си възмездие.


Доколко си готов и склонен да се покаеш, да изповядаш и признаеш греховете си? Или, от друга страна, колко често оправдаваш греховете си по една ли друга причина? Защо в духовен смисъл това е толкова опасно?


Сини пискюли Четвъртък - 5 ноември

Ако някога сте виждали правоверни евреи, може да сте забелязвали, че носят нещо под ризите си с бели пискюли на него. Произходът му е в Библията.


Какво казва Бог на Моисей да заповяда на всеки израелтянин да прикрепи към дрехите си? (Числа 15:38).


Очевидно прикрепването на пискюли в различни цветове е обичайно сред древните народи от Близкия изток и Бог одобрява този обичай. “Ресната” (Превод на крал Яков) или пискюлът се прикрепя към четирите ъгъла на горната дреха с със син конец (“панделка”; превод на крал Яков) за всеки пискюл. Съвременният “молитвен шал” има четири пискюла – по един на всеки ъгъл, завързани в традиционния възел с бели и сини конци.


Каква причина е дадена за носенето на пискюли? Тоест какви конкретни неща Бог желае те да напомнят? (Числа 15:39-41).


Думата помни изпъква два пъти в тези стихове. Всеки път, когато види пискюлите, израелтянинът трябва да помисли за заповедта: “...да помните и изпълнявате всичките Ми заповеди и да бъдете святи на вашия Бог”. Когато е изкушаван да отива след други богове (духовно прелюбодейство), синьото в пискюлите ще го призовава обратно към клетвата за вярност спрямо Бога, Който е извел народа от египетско робство (ст. 41).

Явно, освен Божието присъствие сред тях по такъв явен начин, Господ иска да им даде нещо още по-непосредствено, което да им помогне да помнят какво трябва да правят.

Макар че днес не носим пискюли, ние имаме нещо много по-мощно: кръста на Христос, който винаги трябва да ни напомня за цената на греха, за цената на нашето изкупление и обещанието за спасение на всички, които чрез вяра се доверяват на заслугите на Исус, които търсят “мир с всички и онова освещение, без което никой няма да види Господа” (Евреи 12:14).


Как би могло следването на Исусовите думи “винаги се молете” (Лука 21:36) да ви помогне да помните това, което Бог е направил за вас и което ви моли да направите в отговор?


Разширено изучаване Петък - 6 ноември

“Нашата изповед за Божията вярност е избраното от Небето средство за разкриването на Христос пред света. Трябва да потвърждаваме Неговата благодат такава, каквато е разкрита чрез древните святи хора. Но най-успешно е свидетелството на нашата собствена опитност. Ние сме свидетели за Бога, когато разкриваме в себе си действието на Божията сила. Всеки човек има живот, различен от всички други, и опитност, различаваща се съществено от тяхната. Бог желае нашето хваление да се издига към Него, белязано от собствената ни индивидуалност. Тези скъпоценни признания за хвала на славата на Неговата благодат, когато биват подкрепени от един Христоподобен живот, имат неустоима сила, действаща за спасението на душите” (Елън Уайт. Копнежът на вековете).

За разискване:

1. Прегледайте цитата от Елън Уайт по-горе. Какви важни принципи можем да извлечем от него? Как разбирате идеята, че нашата хвала за Бога, заедно с живот, подобен на Христовия, може да бъде мощно влияние за спасение на другите?

2. Какво е направила за теб твоята собствена опитност в отдаване хвала и слава на Бога в християнския ти път? Защо това отношение е толкова важно?

3. Разсъждавайте още малко върху частта от урока за понеделник - за това как израелтянинът трябва да се отнася към чужденците в своето общество. Какви други поуки можем да извлечем? Как се отнасяме към хората, които не са от нашата вяра, които имат гледища, смятани от нас за погрешни? Как трябва да се отнасяме към тях? Същевременно как им показваме, че имаме нещо, което те би трябвало да знаят, без да постъпваме така, сякаш сме нещо повече от тях? Какви уроци можем да научим от израелтяните в това отношение?

4. Какво можем да направим като общност, за да си напомняме един на друг не само това, което Бог е направил за нас, но и което очаква ние да направим в отговор? Каква роля играе Господнята вечеря за това да ни напомня какво притежаваме в Исус?

Обобщение:

Въпреки че първото поколение е осъдено да броди в пустинята, докато измре, Господ насърчава децата им да очакват Ханаан. Затова им дава още наставления за приносите, за любящото отношение към чужденеца, който се е обърнал към вярата, за това как да се справят с греховете от незнание и надменност и - най-накрая - за прикрепването на сини пискюли към облеклото, които да им напомнят за Божиите заповеди и за послушанието им към Него като единствения път към истинското щастие.

Разказ

Специалната служба на Франческа
Дийна Бартел Уегнър

Франческа Уоткинс е на 9 години и живее в щата Тенеси в Съединените щати. Тя има много приятели, но Ернестин е наистина специална. Френческа се радва да бъде нагледен пример за Исус пред приятелската си Ернестин.

Ернестин страда от множествена склероза. Не може да ходи и се налага да се придвижва в инвалидна количка. Когато се преместила в квартала на Франческа, не познавала никого. И изведнъж Франческа навлязла в живота й. „Разбрах, че при нея не ходят много хора – казва момичето. – Затова започнах да я посещавам след училище. Занасям й пощата и разговаряме.” Когато забелязала, че Ернестин не се храни добре, защото й е трудно да готви, Франческа помолила майка си да помогне с него. Сега майката на Франческа приготвя по две здравословни ястия на ден.

Понякога на Франческа не й се ходи при болната жена, но въпреки това я посещава. „Обещах й, че ще я посещавам всеки ден и няма да е редно да наруша обещанието си”, казва момичето.

Веднъж Франческа се отбила и намерила Ернестин паднала в гаража. Успокоила я и бързо се затичала при сестра си Сиера. След като се помолили, момичетата успели да я качат на инвалидната количка.

Франческа и Ернестин разговарят по много въпроси, но Франческа никога не си тръгва, без да се помоли за приятелката си. Двете заедно излизат да пазаруват. Винаги е приятно да помогне на Ернестина да излезе от къщата.

„Не е трудно да споделям Исус с хората около нас – каза Франческа. – Когато откриеш някой, който не познава Исус, не може просто да бъдеш негов приятел. Помагай му с нещо, което не може да върши и се моли с него. Когато го правиш, другите виждат Исус в живота ти.

Евангелизирането чрез приятелство е толкова просто, че и децата могат да го правят.


* Дийна Бартел Уегнър е писателка, живееща в Ню Йорк.