"Към Мене погледнете     
и спасени бъдете..."

Екипът на sdabg.net

Отзиви

Регистрация
на сайт


Банери

Изтеглете Андроид приложението Съботно училищен урок от Google Play

Изтеглете Андроид приложението Съботноучилищни уроци за юноши от изтегли Съботноучилищни уроци за юноши от Google Play

Съботно Училище - официалното приложение на отдел "Съботно училище и лично служене" към ГК на ЦАСД, включващо младежки уроци Inverse
В добро и зло:
Поуки от старозаветните двойки

Гордън и Розенита Кристо


Съботноучилищни уроци за възрастни
Юли, август, септември 2007 г.


Урок 10 Сб Нд Пн Вт Ср Чт Пт Разказ 1 - 7 септември 2007 г.

Давид и Витсавее: Прелюбодеянието и след това…


За друг урок изберете
Всички разкази, Само стиховете
Събота - 1 септември
Стих за запаметяване:
“Сърце чисто сътвори в мен, Боже, и дух постоянен обновявай вътре в мен” (Пс. 51:10).

Бракът на Давид с Витсавее е пример за това, как всичко, което бе извършил бе погрешно. Роден от прелюбодейство, после забъркан в измама и убийство – такъв е безсрамния доклад за него.

В авантюрата с Витсаве Давид наруши шестата заповед: “Не убивай”; седмата заповед: “Не прелюбодействай”; деветата заповед: “Не свидетелствай лъжливо против ближния си”; и десетата заповед: “Не пожелавай” (Изход 20:1-17).

Но фактът, че Давид получи прощение е безспорно свидетелство за Божията благодат дори за най-непростимите грехове, които не бяха само грехове, а престъпления. Когато се чудим на падението на Давид, можем да се удивляваме на Божията милост.

Историята на Давид и Витсавее е доказателство за това, как дори и най-набожните хора, ако не внимават, могат да извършат и най-тежкия грях. Колко хубаво е, че имаме Бог, Който прощава и непростимото.

За тази седмица прочетете:
2 Царе 11, 12 гл.



Предтеча на греха Неделя - 2 септември

Прочетете 2 Царе 3:1-5 и 2 Царе 5:13. Защо Давид постъпи така с Витсавее и защо неговото прелюбодейство беше още по-ужасно?


В Притчи се казва, че “човешките очи не се насищат” (Пр. 27:20). Колко вярно е това за Давид. Когато страстно желаеше Витсавее, той вече беше имал повече от шест съпруги и кой знае колко наложнички. И изведнъж това не му е достатъчно! Дори още по-лошо, за да задоволи страстта си, той трябваше да вземе чужда съпруга!

Не можем да пропуснем важния принцип, разкрит тук: Всяко отклонение от Божията воля отваря вратата за много безумия и лъжи. С нарушаването на Божията воля Давид стана проводник на още изкушения. Задоволяването на страстта само я прави по-силна. Ако следваше Божия идеал един мъж да има само една съпруга, щеше да е неподатлив за сатанинските уловки. В този случай обаче той нямаше задръжки и Сатана се възползва.


Прочетете Яков 1:12-15. За какво ни предупреждава Господ?


Онези, които се борят с някаква своя страст, с някакво неконтролируемо желание, знаят че то никога не се задоволява. Колкото повече му се отдавате, толкова повече ще го искате, а колкото повече го искате, по-лесно ще намирате извинения за него, докато изцяло не му станете роб. “Всеки, който върши грях, слуга е на греха” (Йоан 8:34).


Какъв опит имате със силни изкушения, пристрастявания, привличания, които са ви контролирали, вместо вие да ги владеете? Какво обещание имаме за победа? Какви избори трябва да правите, за да превърнете тези обещания в истински?




Падението Понеделник - 3 септември

Прочетете 2 Царе 11:1-5. Кои бяха стъпките, довели Давид до неговото падение? В кой момент от развитието на събитията той можеше да спре? От кои старозаветни истории можеше да се вдъхнови? Прочетете Битие 39:7-14.


Изкушението от “гледане” засяга всички нас. То може да е неволно и не е грях. Следващата стъпка обаче е любопитството. Това може да е крачка на доста опасна почва и е твърде вероятно да съгрешите в мислите си. Много трудно е тогава да избегнете следващата и последна стъпка – престъплението.

Става ясно, че още отначало Давид знаеше какво върши. Той попита коя беше тази жена и след като му казаха чия съпруга е, той накара хората си да му я доведат, за да задоволи страстта му. Каква друга причина е имал да направи това? Тя беше вече омъжена, така че, той не е искал да я направи своя съпруга, нито е бил влюбен в нея, просто беше движен от страст.


А не беше ли цар? Не беше ли свикнал да получава каквото поиска?


Прочетете отново 2 Царе 11:4. Какво можем да кажем за Витсавее и нейната реакция?


Опита ли се тя да устои на неговите опити за сближаване или бе поласкана от вниманието на царя? Възможно ли е нарочно да се е къпала пред погледа му? Нейният съпруг го нямаше за известно време и тя може да се е чувствала самотна. Текстът не казва, че е насилена против волята си, така както Амнон изнасили Тамар (2 Царе 13:14).

Каквито и да са детайлите, Давид, който трябваше да е по-разумен, на който е дадено твърде много – се възползва от младата жена и двамата съгрешиха.


Сексуалните подтици са изключително силни. Колко внимателни сме, за да не се възползваме от тези слабости в другите и да ги експлоатираме за лично удоволствие? Какви послания изпращате с думите, облеклото и езика на тялото си?




Прикриване на греха Вторник - 4 септември

Във 2 Царе 11:5 Витсавее казва на Давид, че е бременна. Това, че тя приема Давид за баща на детето й, показва, че не е била с друг мъж, дори със съпруга си. Това е единствената й изневяра, но тя беше повече от достатъчна. Дори, ако нейният грях не беше толкова оскърбителен в очите на Господа, колкото Давидовия, нейното съучастничество я прави виновна.


Прочетете 2 Царе 11:6-25. Каква роля играе Витсавее в прикриването на греха си от съпруга си?


Не знаем дали Витсавее е знаела за плановете на Давид срещу съпруга й. Фактът, че Давид се опита да накара Урия да влезе в дома при жена си показва, че Давид е бил сигурен, че тя няма да му каже за бременността.


Защо? Вижте Левит 20:10.


Давид беше я оплел. Ако се изповядаше, можеше де се изправи пред лицето на смъртта. И ако се стигнеше дотам, Давид щеше да отрече всичко (в края на краищата той се въвлече в убийство, за да се измъкне). Колко по-лесно би било, ако всичко, което трябваше да направи, беше да излъже! Защо трябва аз, който имам толкова жени и наложнички, да взема съпругата на моя най-доверен и смел войник? И Витсавее, бременна с дете от друг мъж, не би могла също да докаже вината си. Кой би повярвал на нейната дума срещу тази на обичания и силен цар, който има на разположение всички жени? Тя беше напълно безпомощна.


Какво би спечелила, ако признае? Очевидно Давид е знаел това, което обяснява защо се е почувствал сигурен, когато се опитва да накара Урия да влезе при жена си. Но това не се случва.


Един момент на неовладяна страст води до спирала от грехове. Какво можете да направите, за да бъдете по-малко изкушавани от неща, които водят надолу по същата ужасна пътека?




Заплатата за греха Сряда - 5 септември

Прочетете 2 Царе 11:26, 27. Какво казват тези стиховете за Давид и Витсавее?


Витсавее скърби за своя съпруг. Болката й е още по-тежка, защото вероятно знае, че е замесена в смъртта му. Колко наистина е знаела относно делата на Давид по това време, ние не знаем, но започват да се разпространяват слухове за греховете на Давид. Междувременно Давид прави единственото “почтено” нещо, като я превръща в своя съпруга. Нека предположим, че е трябвало поне месец, за да разбере, че е бременна и че е оплаквала съпруга си 30 дни (Числа 20:29). Не знаем колко време е било нужно на Давид, за да убият Урия. Но въпреки всичко нещо не беше наред относно времето за раждането на бебето.


Прочетете 2 Царе 12:13-23. Какъв принцип е представен тук?


Трудно е да разберем защо невинно бебе трябва да страда за грехове, с които няма нищо общо. Но това е ужасното естество на греха. Води до страдание на невинни. Колко брачни партньори и деца са страдали ужасно поради прелюбодейството на единия родител. Грехът никога не може да се изолира. Рано или късно има последици. Какви други примери можете да намерите в Библията в подкрепа на този принцип?


Прочетете 2 Царе12:24. Какво се казва там за връзката между Давид и Витсавее?


Техният брак беше проблемен още от самото начало и не биваше да се сключва. Давид показа към нея съчувствие и по-късно те имаха друго дете. Трудно е да си представим колко са се обичали, поради дузината жени, които той е притежавал.


Простеният грях може да доведе до ужасни последици. Какъв е урокът от тази история за ежедневната ни среща с изкушенията?




Давид и Витсавее: Последни дни Четвъртък - 6 септември

След раждането на Соломон за Витсавее не се казва нищо повече в Библията. Години по-късно тя се появява в края на Давидовото царуване. Забелязваме, че е станала една от многото жени на Давид. Техният син Соломон беше предопределен за наследник на Израил. В 1 Летописи 22:5-9 Давид споделя, че Господ му е разкрил намеренията Си за Соломон, който ще бъде следващият цар.


Прочетете 3 Царе 1:1-27. Какво става там? Защо Адония вярва, че той трябва да царува преди Соломон? (Вижте 2 Царе 3:4).


Бог избра Соломон да царува. След раждането на Соломон, Витсавее сякаш изчезва и се появява отново, когато Адония се разбунтува. Тогава тя и Натан информираха Давид за станалото. Витсавее и пророк Натан знаеха, че Соломон е Господният избраник.

Интересен е първият отговор на Давид, когато Витсавее отива при него: “Какво искаш?”. Нямаше думи като: “Здравей, скъпа радвам се да те видя”. Изглежда в тяхната връзка, каквато и любов да е имало, тя отдавна е угаснала. Фактът, че той дори зададе въпрос, предполага, че тя не прекарва много време с него. Този брак не е бил съюз от любов, а резултат от взаимно използване. А сега повече от всичко, тя се е нуждаела от него.


Прочетете 3 Царе 1:28-31. Забележете нейния отговор към царя, след като той й казва това, което тя иска да чуе. Какво говори за тяхната връзка?


“Да живее господарят ми, цар Давид, довека!” Да поздравиш царя така официално, звучи иронично, като се има предвид контекста. Нищо чудно, че отношенията им са студени и формални!


Всяко добро приятелство – брак и връзка между родител и дете – се нуждае от особени грижи. Кое близко ваше приятелство се нуждае от възстановяване, грижи и дори усилия да поработите върху него?




Разширено изучаване Петък - 7 септември
Прочетете още:

Елън Уайт, Адвентен дом, главата: “Моралните стандарти”.

“Мнозина са недоволствали от това, което наричат Божия несправедливост, изразена в помилването на Давид. Неговата вина беше толкова голяма, а Бог бе отхвърлил Саул за много по-малко явни, според тях грехове. Но Давид се смири и призна греха си, докато Саул презря изобличението и закорави неразкаяното си сърце.

Който смири сърцето си при Божието порицание в изповед и покаяние, както направи Давид, може да е сигурен, че за него има надежда. Който с вяра приеме Божиите обещания, ще намери прощение. Господ никога няма да отхвърли наистина покаяла се душа. Той е дал това обещание нека се хване за силата Ми, за да се примири с Мене! Да! Нека се примири с Мене! (Исая 27:5). “Нека остави нечестивия пътя си и неправедния помислите си. Нека се обърне към Господа и Той ще се смили за него и към нашия Бог, защото Той ще прощава щедро” (Исая 55:7) – Патриарси и пророци, стр. 505.

За разискване:

1. Прочетете историята на Давид и Натан (2 Царе 12:1-8). Забележете колко очевидно трябва да е било за Давид още от началото, че тази история е за него. Колко лесно се лъжем по отношение на греха. Поговорете в групата какво може да ни помогне да не изпадаме в подобна самоизмама.

2. Прочетете с групата заедно Псалм 51. Поговорете за елементите на евангелието, които откривате тук. Каква е силата на Божията благодат в живота?

3. Какви практични духовни истини можем да научим от историята на Давид и Витсавее, които ще ни помогнат да избегнем грешките, допуснати от тях?

Обобщение:

Внимавайте – дори и най-силните сред нас могат да паднат; и колкото са по-силни, последствията са по-тежки. Историята на Давид и Витсавее съдържа е история за цената на греха, както и за величината на Божията благодат.



Разказ
Болката, която спасява
Дас Кумар

Ганесан израснал в семейство, което се покланяло на идолите в родния му град в Индия. Изразходвали много време и пари да украсяват идолите и да им се молят. Ганесан продължил да им се покланя чак до зрялата си възраст.

Веднъж, докато работел, почувствал толкова силна болка в устата, че паднал на земята. Болката отслабнала, но често се връщала и му пречела да спи и да работи. Месеци наред лекарите не можели да му помогнат. Ганесан отивал в храма да принася дарове и да се моли за облекчение. Болката обаче се появявала всеки ден. Понякога ставала толкова силна, че му се искало да умре.

Негов братовчед научил за страданието му и го поканил на църква, където църковните членове да се молят за него. Ганесан отишъл там, хората се помолили, но болката не отминала. Доискало му се да разбере повече за Исус, на когото християните се покланяли, обаче обясненията на пастора били трудни за разбиране.

Докато един ден четял Библията, посетители потропали на вратата му. Видели Новия Завет и го попитали за вярата му. Ганесан отговорил, че търси Бога и изцеление от болката, която унищожава живота му. Посетителите му предложили да се върнат и да започнат да изучават Библията заедно с него. Ганесан се съгласил.

Докато четели Библията Ганесан и сестра му Мохана осъзнали, че са пропилели толкова много време и пари в поклонение на идоли, които нито могат да слушат, нито да говорят или да отговарят на молитви. Премахнали идолите от дома си и се посветили на единствения истински Бог.

Мохана и Ганесан посетили евангелизаторски събрания и били сред първите, които предали живота си на Христос чрез кръщение. Когато бил потопен за кръщението, Ганесан почувствал, че нещо го докоснало. Скоро осъзнал, че болката, която го тормозела от толкова месеци, си е отишла.

Ганесан променил името си на Яков – борещ се с Бога. Сега той и сестра му споделят вярата си, свидетелстват пред своите съседи и ги канят да се уверят, че Исус е живият и всемогъщ Бог.


* На снимката - Яков Ганесан. Дас Кумар е пастор в Ченай (Мадрас), Индия.