"Към Мене погледнете     
и спасени бъдете..."

Екипът на sdabg.net

Отзиви

Регистрация
на сайт


Банери

Изтеглете Андроид приложението Съботно училищен урок от Google Play

Изтеглете Андроид приложението Съботноучилищни уроци за юноши от изтегли Съботноучилищни уроци за юноши от Google Play

Съботно Училище - официалното приложение на отдел "Съботно училище и лично служене" към ГК на ЦАСД, включващо младежки уроци Inverse
Как да тълкуваме Библията Франк и Майкъл Хазел
Съботноучилищни уроци за възрастни
Април, май, юни 2020 г.
Въведение към тримесечието - вижте видеото

Урок 12 Сб Нд Пн Вт Ср Чт Пт Разказ 13 юни - 19 2020 г.

Трудни пасажи


Aудио версия на седмичния урок
За друг урок изберете
Всички разкази, Само стиховете
Събота - 13 юни
Стих за запаметяване:
: „И смятайте дълготърпението на нашия Господ като средство за спасение; както възлюбеният ни брат Павел ви е писал, според дадената му мъдрост, както пише и във всичките си послания, когато говори в тях за тези работи; в които послания има някои неща, трудни за разбиране, които неучените и неутвърдените изопачават, както правят и с другите Писания, за своята погибел“ (2 Петър 3:15,16).

Когато коментира писмата на апостол Павел, Петър пише, че в тях и на други места в Писанието има „някои неща, трудни за разбиране“ (2 Петър 3:16). Тези думи се изкривяват или изопачават от „неучените и неутвърдените“ (пак там) за тяхна собствена погибел. Петър не казва, че всичко е трудно за разбиране, а само някои неща.

Наясно сме с това, нали? Кой искрен читател на Библията не е попадал на стихове, които изглеждат странни и трудни за разбиране? Всички ние със сигурност сме преживявали нещо подобно в един или друг момент.

Затова тази седмица ще разгледаме трудните текстове; но не толкова какво говорят самите те, а на какво се дължат затрудненията и как можем да ги преодолеем като искрени търсачи на истината от Божието Слово. Всъщност някои от тези трудни места може никога да не бъдат обяснени, докато сме на тази земя. Същевременно повечето стихове в Библията не представляват никаква трудност и не бива да допускаме малобройните трудни стихове да разколебават доверието ни в благонадеждността и авторитета на Божието Слово като цяло.




Възможни причини за предполагаеми противоречия Неделя - 14 юни

Прочетете 2 Тимотей 2:10-15. Павел съветва Тимотей да излага усърдно и „право словото на истината“. Каква важна вест отправя към всички нас тук?


Никой, който внимателно и искрено изследва Писанието, няма да отрече факта, че в Библията има неща, които са трудни за разбиране. Това не бива да ни притеснява. Всъщност тези затруднения са очаквани в известен смисъл. Все пак ние сме несъвършени и смъртни същества, а никой човек няма всеобхватно познание във всяка област на знанието, какво остава за Божиите неща. Затова, когато необразовани и ограничени човеци се опитват да разберат мъдростта на безкрайния Бог на Писанието, задължително ще възникнат затруднения. Обаче те по никакъв начин не доказват, че библейските свидетелства са неверни.

Хората, които отхвърлят библейските учения заедно с божественото откровение и вдъхновение, често заявяват, че тези трудности са противоречия и грешки. Тъй като за тях Библията е повече или по-малко човешка книга, смятат, че тя трябва да съдържа несъвършенства и грешки. При такъв мироглед не се правят никакви сериозни опити да се търси обяснение, което да отчита единството и надеждността на Писанието, произтичащи от боговдъхновеността на Библията. Хората, които започват да оспорват още първите ѝ страници, разказа за Сътворението например, най-вероятно скоро ще започнат да се съмняват и да оспорват и останалата част от нея.

Някои несъответствия в Библията може да се дължат на незначителни грешки на преписвачите или на преводачите. Елън Уайт заявява: „Някои хора ни поглеждат сериозно и казват: Не мислите ли, че може да има някаква грешка при преписването или превода? Това е възможно и умът, който е толкова тесногръд, че да се колебае и препъва в тази вероятност или възможност, ще бъде точно толкова склонен да се препъва и в тайните на боговдъхновеното Слово, защото посредственият ум не може да проникне в Божиите намерения. Да, той ще се препъне точно толкова лесно в ясните факти, които обикновеният ум ще приеме, в които ще разпознае божественото и за когото Божиите думи са ясни и красиви, изпълнени със смисъл и пълнота. Човекът, който не си измисля трудности от най-ясно разкритите истини, няма да се усъмни или поколебае от каквато и да било грешка“ (Уайт, Е. Избрани вести. Т. 1. С., Ел Уай, 2013, с. 12).


Защо е толкова важно да подхождаме към Библията с дух на смирение и покорство?




Да се справяме с трудните места безпристрастно и внимателно Понеделник - 15 юни

Някога случвало ли ви се е да попаднете на стих или пасаж, които не разбирате или трудно хармонизирате с други стихове или с реалността като цяло? Трудно бихме си представили, че не сте се сблъсквали с такъв проблем в даден момент. Въпросът е: Как реагирахте? А още по-важното е: Как трябва да реагирате?


Прочетете 1 Летописи 29:17, Притчи 2:7, 1 Тимотей 4:16. Какво ни казват тези стихове във връзка с въпроса как да се справяме с трудни пасажи?


Можем да преодоляваме трудностите както трябва само когато сме искрени. Честността ни предпазва да не отбягваме затрудненията, нито да се опитваме да ги замажем. Честността също ще ни възпира да не даваме повърхностни отговори, които не могат да издържат на щателна проверка. Безпристрастността и почтеността са угодни на Бога. Затова трябва да подражаваме ревностно на Неговия характер във всичко, което правим, дори в изучаването на Библията.

Безпристрастните хора ще разглеждат трудните места в Библията, без да вадят информацията от контекста, без да изкривяват истината с подвеждащ език и без да объркват другите с манипулативни доказателства. Далеч по-добре е да се изчака с точния отговор, отколкото да се дава уклончиво или незадоволително решение. Един положителен страничен ефект от безпристрастността при изучаване на Библията е, че тя изгражда доверие, а доверието е в сърцевината на всички здрави междуличностни връзки. То убеждава хората повече от необоснованите отговори. По-добре е да кажете, че не знаете как да отговорите на въпроса или точно да обясните стиха, отколкото да се опитвате да го нагодите към вашето мнение, което той може да не потвърждава.

Внимателните хора искрено желаят да разберат истината от Божието Слово и затова постоянно внимават да не стигат до прибързани заключения, основани на недостатъчни познания или необосновани доказателства. Внимателните хора са решени да не пренебрегват нито един аспект или подробност, които биха могли да се окажат важни. Те не са прибързани в мислите си, но изчерпателно и усърдно изучават Божието Слово и цялата информация по даден въпрос.


Какво правите, или как трябва да постъпите, със стихове, които не разбирате напълно или на пръв поглед не съответстват на вашето разбиране за истината?




Разрешавайте трудностите със смирение Вторник - 16 юни

Прочетете Яков 4:6-10; 2 Летописи 7:14; и Софония 3:12. Защо е важно смирението, когато се опитваме да разберем трудни пасажи от Писанието?

Много хора стигат до невероятното заключение и смиряващото прозрение, че зависят от нещо и някого извън самите себе си. Те осъзнават, че не са мярката за всички неща. Тези хора ценят истината повече от нуждата на егото си да бъдат прави, и разбират, че истината не идва от самите тях, а по-скоро отвън. Може би най-великата истина, която тези хора признават, е колко малко всъщност знаят от истината. Те знаят, както пише Павел, че „сега виждаме нещата неясно, като в огледало“ (1 Коринтяни 13:12).

Ползите от това смирение в мисленето са многопластови: навикът да търсим смирено отговорите е основата на всяко израстване в познанието, защото ражда свобода, която по естествен начин възпитава един възприемчив дух. Това не означава задължително, че смирените хора често бъркат или променят мнението си и нямат твърда позиция. Означава само, че се вслушват в библейската истина. Те осъзнават границите на познанието си и затова успяват да разширят своето разбиране за Божието Слово по начин, който не е привлекателен за гордите и високомерните всезнайковци.

„Всички, които идват при Божието Слово за ръководство със смирена и любознателна умствена нагласа, решени да узнаят условията за спасението, ще разберат какво казва Писанието. Но тези, които изследват Словото с дух, какъвто то самото не одобрява, ще си тръгнат с дух, който не произлиза от него. Господ няма да говори на равнодушен ум. Той не пилее съветите Си за човек, който съзнателно проявява непочтителност или е осквернен. Обаче изкусителят възпитава всеки ум, който се поддава на внушенията му и е готов да отхвърли Божия свят закон.

Трябва да смиряваме сърцата си и с искреност и благоговение да изследваме Словото на живота, защото само смиреният и каещ се разум може да види светлината“ (The Advent Review and Sabbath Herald, August 22, 1907).


Как намирате правилното равновесие между смирението и увереността? Например какъв отговор бихте дали на обвинението: Как можете вие, адвентистите от седмия ден, да бъдете толкова сигурни, че сте прави за съботата, а всички останали се заблуждават?




Решителност и търпение Сряда - 17 юни

Прочетете Галатяни 6:9. Макар че ап. Павел говори тук за нашето постоянство да вършим добро за другите, същото отношение е необходимо, когато се занимаваме с трудни въпроси. Защо решителността и търпението са важни за решаването на проблемите?


Истинските постижения винаги изискват упоритост. Лесно постижимите неща ценим твърде малко. Трудностите в Библията ни дават възможност да размърдаме мозъка си, а решителността и упоритостта, с които търсим решение, разкриват доколко важен е съответният въпрос за нас. Добре прекарано е всяко време, което отделяме за изучаване на Библията, като се опитваме да научим повече за нейните смисъл и вест. Може би усърдното изучаване на Писанието за намиране на отговор дори продължително време ще бъде по-голямо благословение, отколкото самото решение на проблема дори ако накрая го открием. Но когато намерим решение на объркващ проблем, съответният текст става много скъп за нас.

Фактът, че не можете да решите труден проблем бързо, не доказва, че той не може да бъде решен. Невероятно е колко често пропускаме този очевиден факт. Има много хора, които, изправени пред труден пасаж от Библията, го обмислят набързо и като не могат да измислят никакво решение, веднага стигат до прибързаното заключение, че проблемът не може да бъде решен. Някои започват да се съмняват в благонадеждността на цялата Библия. Но не бива да забравяме, че решението може да се окаже много лесно дори ако ние, с ограничената си човешка мъдрост – или незнание – не го виждаме. Какво бихме си помислили за един начинаещ в алгебрата, който, след като напразно се е опитвал в продължение на половин час да реши трудна задача, заяви, че няма никакво възможно решение на проблема, тъй като той не може да намери такова? Същото важи и за изучаването на Библията.

Когато някои трудни места не се поддават и на най-неуморните ви усилия да намерите решение, оставете ги за известно време, а междувременно практикувайте това, което Бог ясно ви е разкрил. Някои духовни прозрения се постигат едва след като сме проявили готовност да изпълним онова, което Бог вече ни е казал да правим. Затова бъдете упорити и търпеливи в изучаването на Библията. Все пак търпението е добродетел на вярващите в края на времето (Откровение 14:12).


Какво бихме могли да научим от други хора, които старателно и търпеливо са изучавали трудни библейски пасажи? Как бихме могли да насърчаваме други да не се отказват да търсят истината? Защо не трябва да се боим, когато попаднем на труден текст от Писанието?




Справяйте се с трудностите по библейски начин и с молитва Четвъртък - 18 юни

Прочетете Деяния 17:11, 8:35 и 15:15,16. Какво правят апостолите и членовете на ранната църква, когато се сблъскат с трудни въпроси? Защо Писанието все още е най-добрият източник на собственото си тълкуване?


Най-доброто решение за трудните пасажи в Библията все още се намира в самото Писание. Библейските проблеми се разрешават най-добре, когато се изучават в контекста на цялото Писание, вместо да се занимаваме с един стих, отделен от другите или от цялата Библия. Наистина трябва да използваме Библията, за да ни помага да разбираме самата нея. Едно от най-важните неща за нас е да се учим да „изравяме“ великите истини от Писанието.

Ако не разбирате някой пасаж, се опитайте да съберете информация от други библейски пасажи на същата тема. Винаги се опитвайте да откривате ясни свидетелства, които хвърлят светлина върху по-неясните стихове. Много важно е също никога да не усложнявате ясни библейски свидетелства, като ги съчетавате с трудни за разбиране пасажи. Вместо да търсим извънбиблейски източници или философии, или чрез науката да обясняваме смисъла на Библията, трябва да позволим на библейския стих сам да разгърне значението си пред нас.

Казва се, че когато сме на колене, получаваме буквално нова гледна точка към трудностите. Защото в молитвата ние показваме, че имаме нужда от Божията помощ за тълкуването и разбирането на Писанието. В молитвата ние търсим просветление на ума чрез същия Свети Дух, Който е вдъхновил библейските автори да напишат посланията си.

В молитвата излагаме ясно мотивите си и можем да кажем на Бога защо искаме да разберем това, което четем. В молитвата молим Бога да отваря очите ни за Словото Си и да ни дава духовна готовност да следваме и прилагаме истината Му в своя живот. Това е решаващо! Когато Бог ни ръководи чрез Светия Си Дух в отговор на нашите молитви, Той не противоречи на това, което е разкрил в Библията. Винаги ще бъде в хармония със Словото и ще потвърждава и надгражда онова, което е вдъхновил библейските автори да ни предадат.


Как молитвата ви помага да получите правилната душевна настройка, за да можете по-добре да разбирате и да изпълнявате Божието Слово?




Разширено изучаване Петък - 19 юни

Прочетете главата „Какво да правим със съмнението“ от книгата „Пътят към Христос“ на Елън Уайт; прочетете също част 4 от документа „Методи за изучаване на Библията, „Приложение А“ в „Тълкуване на Писанието“, Т. 1, изд. „Нов живот“, 2017 г., или на английски език в интернет: https://www.adventistbiblicalresearch.org/materials/bible-interpretation-hermeneutics/methods-bible-study


В Библията има много тайни, които ограничените хора трудно разбират и са твърде дълбоки, за да ги обясним напълно. Затова имаме нужда от смирен дух и готовност да се учим от Писанието с молитва. Верността към Библията оставя библейския текст да каже това, което всъщност гласи, въпреки че значението може и да не ни удовлетворява. Верността към Писанието ще уважава стиха, а няма да го променя (да, някои наистина променят самите стихове) или да заобикаля истинското му значение.

„Когато Божието Слово се отваря без благоговение и без молитва; когато мислите и чувствата не са отдадени на Бога или не са в хармония с Неговата воля, умът се замъглява от съмнения. И така самото изучаване на Библията засилва неверието. Врагът поема контрол върху мислите и внушава тълкувания, които не са правилни. Колкото и начетени да са хората, винаги когато не се стремят да бъдат в хармония с Бога в думи и дела, те са предразположени към заблуждение в разбирането на Писанието и не е безопасно да се осланяме на техните обяснения. Хората, които очакват да намерят несъответствия в Библията, нямат духовна прозорливост. С изкривената си преценка те ще откриват много причини за съмнение и неверие в нещата, които са наистина ясни и прости“ (Уайт, Е. Пътят към Христос. С., Нов живот, 2016, с. 111).


Въпроси за разискване:

1. Защо отношението към Библията, което обсъждахме тази седмица, е толкова основополагащо за правилното разбиране на Писанието? Според вас кои други аспекти от отношението към Словото са решаващи, за да го разбирате по-добре?

2. Защо не трябва да се изненадваме, че в Библията намираме неща, които са трудни за обяснение и разбиране? Все пак колко много неща от самата природа понякога са трудни за разбиране? Дори и до днес водата (да, водата!) е пълна със загадки.

3. Как можем ние като адвентисти да отговорим на въпроса от Лука 23:43, където (според повечето преводи) Исус казва на разбойника, че ще бъде с Него в небето на същия ден? Какви честни отговори можем да дадем? Как например стихове като Йоан 20:17, Еклесиаст 9:5 и 1 Коринтяни 15:16-20 могат да ни помогнат да разрешим спорния въпрос тук?


Тази събота, 20.06.2020 г., ще се молим за църкви „Гоце Делчев” и „Дебрене”.




Разказ
Фабрика се превръща в училище
От Андрю Макчесни, „Адвентна мисия“

Преуспяващ адвентен бизнесмен се чудел как да използва богатството си, за да направи нещо за родния си град Тячев в Западна Украйна.

Купил няколко хиляди екземпляра от книгата „Пътят към Христос“ на Елън Уайт и ги разпространил във всеки дом на градчето с население от 9000 души. След това направил същото с „Копнежът на вековете“ и „Пътят към Христос“. Местната адвентна църква имала добра репутация и членовете й нараснали на 70.

Бизнесмент Степан Дордяй обаче си мислел: „Какво още мога да направя?“

Веднъж споменал за затруднението си пред Владимир Ткачук, тогавашен директор по образованието към Евро-Азиатската дивизия на адвентната църква, чиято територия обхваща Украйна и голяма част от бившия Съветски съюз.

„Училищата са един от най-добрите начини за евангелизиране на света в наше време“, отговорил Ткачук.

Бизнесменът се спрял и погледнал Ткачук в очите.

„Имам сграда – казал той. – Точно това искам да направя.“

Само за три месеца Дордяй преобразил фабрика в привлекателно триетажно училище с красиво игрище. Адвентното училище „Щастливо място“ отворило врати за 36 деца през септември 2016 г.

Само за една година броят на децата в това начално училище се удвоил и класните стаи се запълнили до краен предел.

Игрището е едно от най-добрите в града и други училища изпращат децата си да участват в приятелски мачове. Всеки път, когато дойдат деца, директорът адвентист съобщава: „Това е специално училище. Тук изучаваме Библията и не ругаем. Преди началото на играта бихте ли желали да научите наизуст един библейски стих?“

Децата отговарят в един глас: „Да!“ Наскоро с радост запаметили Йоан 10:10, където Исус казва: „Аз дойдох за да имат живот и да го имат изобилно.“

„Бързо го научиха и след това го повториха – разказа Ткачук, докато си припомняше събитията около училището. – Едва тогава започнаха да играят.“

На 75 километра от градчето много по-голяма адвентна църква с около 300 членове видяла как училището преуспява и започнали да се питат: „Какво ни пречи и ние да открием училище?“ И така, основали училище с 22 деца в своето градче Илница.

Нещо забележително се случва в Евро-Азиатската дивизия, където броят на църковните училища се е увеличил от 14 през 2012 г. до повече от 60 през тази година.

„Има много причини за откриването на толкова много училища,но основната е, че сега е правилното време и правилното място Бог да изпълни плановете си“, казва Михаил Камински, президент на Евро-Азиатската дивизия.