"Към Мене погледнете     
и спасени бъдете..."

Екипът на sdabg.net

Отзиви

Регистрация
на сайт


Банери

Изтеглете Андроид приложението Съботно училищен урок от Google Play

Изтеглете Андроид приложението Съботноучилищни уроци за юноши от изтегли Съботноучилищни уроци за юноши от Google Play

Съботно Училище - официалното приложение на отдел "Съботно училище и лично служене" към ГК на ЦАСД, включващо младежки уроци Inverse
Подготовка за края Нормън Гали
Съботноучилищни уроци за възрастни
Април, май, юни 2018 г.
Въведение към тримесечието - вижте видеото

Урок 3 Сб Нд Пн Вт Ср Чт Пт Разказ 14 - 20 април 2018 г.

Исус и книгата „Откровение“


Aудио версия на седмичния урок
За друг урок изберете
Всички разкази, Само стиховете
Събота - 14 април
Стих за запаметяване:
„На този, който победи, ще дам да седне с Мене на Моя престол, както и Аз победих и седнах със Своя Отец на Неговия престол“ (Откровение 3:21).

Даже най-повърхностен прочит на Новия Завет разкрива следната важна истина: той е пряко свързан със Стария Завет. Многократно евангелията и посланията или споменават старозаветни събития, или цитират директно или косвено от там. А когато говори за Себе си и за служенето Си, колко често Исус казва, че „Писанията“ трябва да „се изпълнят“ (Матей 26:54, 56; Марк 14:49; Йоан 13:18; 17:12)!

Същото може да се каже и за книгата „Откровение“. Всъщност наистина е невъзможно тя да бъде разбрана без Стария Завет, особено без книгата на пророк Даниил. Това е една от причините често да ги изучаваме заедно.


Изключително важна характеристика на старозаветните препратки в „Откровение“ е, че взети заедно с останалата част от книгата, те разкриват Исус Христос. „Откровение“ изцяло говори за това кой е Исус, какво е сторил за Своя народ и какво ще направи за нас в края на времето. Всяко събитие от последните дни задължително поставя Исус в своя център, а именно това прави и последната библейска книга. Урокът през тази седмица разглежда Исус Христос в книгата „Откровение“.


За тази седмица прочетете:
1 Коринтяни 10:1-11; Откровение 12:1-17; 19:11-15; Ефесяни 1:20; Откровение 11:19; 1:10-18



Структурата на „Откровение“ Неделя - 15 април

Сред множеството неща, по които си приличат „Даниил“ и „Откровение“, е тяхното основно разделение на две части: историческа и есхатологична (събитията в края на времето). И двете понятия са тясно преплетени във всяка от нейните части. Можем да разглеждаме историческите събития като предвестници или примери, макар и в по-малък мащаб, на огромните и глобални събития в последните дни. Следователно, като изучаваме случките от старозаветната история, можем да добием представа какво ще се случи в наши дни и в бъдеще. Обаче този принцип не е ограничен само до „Даниил“ и „Откровение“.


Прочетете 1 Коринтяни 10:1-11. Как са отразени горепосочените принципи в тези стихове?


Както установихме миналата седмица, някои от историите в „Даниил“ (Даниил 3:6, 15, 27; и 6:6-9, 21,22) са местни исторически събития, които донякъде отразяват събитията в края на времето, описани в „Откровение“. Изучавайки тези истории, получаваме поне обща представа, поглед, за някои от нещата, с които ще се сблъска Божият народ в края на времето. Обаче може би най-важната идея е, че независимо от непосредствените обстоятелства днес, имаме увереност в окончателното избавление. Каквото и друго да разкрива „Откровение“, то уверява верните в тяхната победа.

Макар и с някои изключения, историческата част от „Откровение“ е записана в глави 1-11, последвана от главите за края: 13-22.


Прочетете Откровение 12:1-17. Къде трябва да поставим тази глава – в историческата част или в главите за края – и защо?


Както разбираме, тази глава принадлежи и към двете категории. Защо? Защото говори за исторически сблъсъци – прогонването на Сатана от небето (Откровение 12:7-9), атаката му срещу Бебето Исус (Откровение 12:4) и гоненията на църквата през църковната история след това (Откровение 12:14-16) – последвани от описание на сатанинската атака срещу остатъка в края на времето (Откровение 12:17).


Казват, че един от уроците, които научаваме от историята, е, че никога не се учим от нея. Идеята е, че независимо от това къде живеят, хората продължават да допускат едни и същи грешки. След като сме запознати толкова добре с историята дотук, от която следва да се поучим, как да избегнем допускането на същите грешки?




Образи на Исус Понеделник - 16 април

Прочетете следните стихове, които съдържат различни имена на Исус, а в някои случаи описание на Него и на делата, които е извършил, върши или ще извърши. Какво научаваме от тях за Него?

Откровение 1:5

Откровение 1:18

Откровение 5:8

Откровение 19:11-15

Откровение 21:6


Това са само няколко от множеството стихове в „Откровение“, които изобразяват Исус с различни роли и функции. Той е Агнето – с което се посочва първото Му идване, когато принася Себе Си в жертва за нашите грехове. „Христос, нашата Пасха, беше заклан за нас“ (1 Коринтяни 5:7). Той е също и Този, Който е бил „мъртъв и ето, живея до вечни векове; и имам ключовете на смъртта и на ада“ (Откровение 1:18), което недвусмислено се отнася за Неговата смърт и възкресение. „Така е писано, че Христос трябва да пострада и да възкръсне от мъртвите на третия ден“ (Лука 24:46). А в Откровение 19:11-15 е изобразен в ролята Си при Второто пришествие, когато ще се завърне на земята със сила, слава и за съд. „Човешкият Син ще дойде в славата на Своя Отец със Своите ангели“ (Матей 16:27).


Как всеки ден да поставяме в центъра на живота си живота, смъртта, възкресението и завръщането на Исус, които да бъдат основата за моралните решения, които вземаме?




Мотивът за светилището в „Откровение“ Вторник - 17 април

Освен двата главни раздела, „Откровение“ има и друг структурен слой, изграден около еврейското светилище. Този мотив не е ограничен до едната от двете основни теми, но е вплетен във всяка от тях.

В земното светилище поклонникът тръгва от двора, при олтара за всеизгарянето, където се колят животните. След смъртта на животното, символизираща Кръста, свещеникът влиза в първото отделение на светилището, което е символ на делото на Христос в небесното светилище след възнесението Му. То е представено от сцената с Исус, Който ходи сред светилниците (Откровение 1:13).


Прочетете Откровение 4:1,2. Какво символизира отворената врата? Къде е разположена тази сцена? Деяния 2:33; 5:31; Ефесяни 1:20; Евреи 10:12,13; Псалми 110:1; Откровение 12:5


Скоро след възнесението Си Христос е въведен в Светая Светих на небесния храм през тази първа отворена врата. Когато за пръв път се появява в книгата „Откровение“, Той стои пред светилниците от първото отделение на земното светилище (Откровение 1:10-18).


Прочетете Откровение 11:19. Какво е значението на факта, че когато се отваря небесният храм, Йоан вижда ковчега на Божия завет, намиращ се във второто отделение на небесното светилище (Левит 16:12-14)?


Образът на ковчега на завета в небесното светилище е безспорно препратка към Светая Светих, или второто отделение. В книгата „Откровение“ виждаме не просто службата на Исус в двете отделения, но и съдбоносния и утешителен факт, че събитията на небето и на земята са свързани. Дори сред изпитанията на историята и последните дни, описани в тази книга, можем да имаме увереност, че „цялото небе се включва в делото за подготовката на един народ, който да устои във времето на приготовленията на Господа. Връзката между небето и земята е много тясна“ (Уайт, Е. Моят живот днес. С. 307 – англ. изд.).




Христос в „Откровение“ – първа част Сряда - 18 април

Всичко в „Откровение“, от структурата до съдържанието, има една цел: да разкрие Исус Христос.

Именно затова първите думи от книгата са: „Откровението на Исус Христос“ (Apocalypsis Iesou Christou). По принцип това се разбира като (1) „откровението от Исус Христос“ или (2) „откровението за Исус Христос“ (Откровение 1:2). Фактът, че представлява „откровение“, опровергава мнението, че това е невъзможна за разбиране книга. Защо Господ би я включил в Библията, ако не можеше да бъде разбрана от читателите?


Прочетете Откровение 1:1-8. Какво ни разкриват тези стихове за Исус?


В „Откровение“ Христос е въведен като „началникът на земните царе“ (Откровение 1:5), а към края на книгата е описан като „Цар на царете“ (Откровение 19:16). Прекрасната новина тук е, че сред целия хаос и бъркотия на земята можем да бъдем сигурни в едно: нашият Господ и Спасител владее всичко.

В Откровение 1:5 ни е дадено ясно указание за Христос като Изкупител. „Този, Който ни обича и ни е развързал от греховете ни чрез кръвта Си“ – сочи към изкупителната Му смърт на кръста. Той не само ни е оправдал, но и ни освещава (1 Коринтяни 6:11). В стихове като този можем да намерим увереността в спасението, защото ни се разкрива, че Исус измива нашите грехове. Ние определено не можем да го сторим сами.


Прочетете Откровение 1:7. Какво ни говори този стих за Исус?


Обещанието за завръщането на Христос „с облаците“ е сърцевината на цялата християнска вяра. Исус ще дойде отново – буквално завръщане, което ще наблюдава целият свят. То ще сложи край на страданията, хаоса и разрухата в този свят и ще осъществи всички обещания за вечността.


Какво ни казва за Исус Откровение 1:8? Каква надежда откриваме в този стих, която може да ни даде утеха във всички изпитания, с които се сблъскваме?




Христос в „Откровение“ – втора част Четвъртък - 19 април

Прочетете Откровение 1:10-18. Какво казва там Исус за Себе Си?


В тези стихове Христос се намира в първото отделение на небесното светилище. Откровението за Него в тази роля е толкова величествено, че Йоан пада при нозете Му, изпълнен със страх. Винаги готов да утешава, Исус му казва да не се страхува и се представя като Алфа и Омега, Първият и Последният – намек за Неговото вечно съществуване като Бог. По-късно говори за смъртта и възкресението Си, и за надеждата, която носи възкресението. Исус държи ключовете за „смъртта и ада“. С други думи, тук той казва на Йоан това, което е казал на Марта при смъртта на брат ѝ – думи, които също са записани от Йоан: „Аз съм възкресението и животът. Който вярва в Мене, макар и да умре, ще живее. Никой, който е жив и вярва в Мене, няма да умре вовеки. Вярваш ли в това?“ (Йоан 11:25,26).

Заедно с Марта, а сега и с Йоан, Исус ни насочва към надеждата за възкресението – кулминацията на християнската вяра. Каква надежда би имало без тази надежда?


Прочетете Откровение 22:7, 12,13. Какво ни разкриват тези стихове и за Исус?


„Христос Исус е Алфа и Омега, Битие на Стария Завет и Откровение на Новия. И двете се срещат в Христос. Адам и Бог се примиряват чрез послушанието на втория Адам, който побеждава изкушенията на Сатана и изкупва позорния провал и грехопадение на първия“ (Коментари на Елън Уайт. Адвентен библейски коментар. Т. 6. С. 1092 – англ. изд.). Да, Исус е началото и краят. Той ни е създал в началото и ще ни пресъздаде в края.

От начало до край, учейки ни не само за историята, но и за събитията в края, „Откровение“ и сега е Apocalypsis Iesou Christou – откровението на Исус Христос. Каквото и друго да научаваме за последните събития, Исус Христос трябва да бъде в центъра на всичко.


Как всеки ден можем да поставяме Исус в центъра на живота си?




Разширено изучаване Петък - 20 април

„В „Откровение“ са изобразени дълбоките Божии неща. Самото име „Откровение“, дадено на боговдъхновените ѝ страници, опровергава твърдението, че тя е запечатана книга. Откровение е нещо разкрито. Самият Господ разкрива на слугата Си тайните, съдържащи се в тази книга, и е планирал те да бъдат открити за изучаване от всички. Нейните истини са предназначени за хората, които живеят в последните дни на земната история, както и за живеещите по времето на Йоан. Някои от сцените, описани в това пророчество, са от миналото, някои се изпълняват сега. Някои изкарват наяве края на голямата битка между силите на тъмнината и небесният Княз, а други разкриват победите и радостите на изкупените в новата земя“ (Уайт, Е. Деяния на апостолите. София: Нов живот, 1992, с. 263).

Стиховете, които разгледахме тази седмица, от началото и края на книгата показват до каква степен „Откровение“ разкрива Исус. Въпреки всички старозаветни препратки към исторически събития, книгата ни говори много повече за нашия Господ Исус. Вижте също Откровение 3:14; 5:5,6; 7:14; 19:11-16 за повече стихове относно Него. Когато обобщим тези текстове, получаваме впечатляваща представа за Исус и какво трябва да означава Той за нас като хора, претендиращи да сме Негови последователи.

За разискване:

1. Какво означава за нас фактът, че в целия Нов Завет се споменава постоянно Старият? Какво трябва да ни говори това за централното място на Библията в нашата вяра и доколко сериозно трябва да възприемаме Божието Слово? Как да се предпазим от всички опити да се омаловажи авторитетът на Писанието в личния ни живот и в живота на църквата?

2. Прегледайте книгата „Откровение“ и открийте възможно най-много други стихове, които говорят конкретно за Исус. Прочетете ги на групата в събота. Какво още ви разкриват те за естеството, делото, силата и характера на нашия Господ? Каква утеха извличате от разкритото в тези стихове?

3. Как бихме могли в този смъртен свят да се научим да намиране надежда и утеха в обещанието за възкресение на мъртвите?


Тази събота, 21.04.2018 г., ще се молим за църкви „Казанлък” и „Калофер”.




Разказ
Дребната жена
От Ванеса Роча

Църковните ръководители ми дадоха задача да проведа евангелизаторски събрания в адвентен университет по време на кампанията през 2016 г., която доведе до безпрецедентните 110 000 кръщения в Руанда.

Пасторът дойде при мене след кръщението на 173 души в края на събранията. „Сега след като сме приятели, мога да ти кажа следното – започна той. – Когато ми казаха, че ще дойде американски проповедник, бях много развълнуван. Очаквах някой висок, силен бял мъж. Но когато те представиха – дребна жена – за наш говорител, останах силно разочарован. Не очаквах много. Скъпа сестро, съжалявам за това, че съм имал малко вяра. Ти извърши нещо, което никой от нас не е успял да направи в това учебно заведение.“

Истината е, че аз нямам какво да предложа. Но когато имаш желание в сърцето си, Бог прави изключителни неща. Кое направи мисията в Руанда толкова успешна? Отговорът е съвсем прост: Пълното включване на членовете, при което всеки има някаква задача в проповядването за Исус.

Видях в Руанда местните църковни членове да се отдават на работата за евангелизиране на своите общности. Те изоставиха идеята, че евангелизацията е работа единствено на пастора. Хората нямаха специална подготовка. Просто използваха дадените им от Бога таланти, за да стигнат до тези, които Христос е дошъл да спаси. Осъзнаха, че Исус идва скоро и ние като адвентисти от седмия ден имаме високо призвание. Те казваха: „Ето ме, Господи, изпрати мене.“

Срещнах мнозина руандийци, млади и стари, които заявяваха: „Ванеса, аз съм в църквата от много години, но никога не съм виждал да се прави нещо подобно. Сега разбирам, че не бива да чакаме на църквата. Всичко започва от отделната личност, започва от мене.“

Млади хора идваха при мене с думите: „Не съм проповедник, не съм и певец, но имам много приятели и добро влияние. Животът ми ще бъде моята проповед. В резултат на наученото по време на евангелизацията ще започна да преподавам библейски уроци.“

Искреността на тези църковни членове промени Руанда по същия начин, както Исус и апостолите Му промениха света за три години. Колко много бихме могли да постигнем, ако приемем мисията за Пълно включване на всички църковни членове в нашите църкви? Колко по-скоро би дошъл Исус?


* Двадесет и три годишната Ванеса Роча е библейски работник и музикант в Южна Калифорния.