"Към Мене погледнете     
и спасени бъдете..."

Екипът на sdabg.net

Отзиви

Регистрация
на сайт


Банери

Изтеглете Андроид приложението Съботно училищен урок от Google Play

Изтеглете Андроид приложението Съботноучилищни уроци за юноши от изтегли Съботноучилищни уроци за юноши от Google Play

Съботно Училище - официалното приложение на отдел "Съботно училище и лично служене" към ГК на ЦАСД, включващо младежки уроци Inverse
Ролята на църквата в обществото Гаспар Ф. Колон и Мей-Елен Колон
Съботноучилищни уроци за възрастни
Юли, август, септември 2016 г.
Въведение към тримесечието - вижте видеото
Слушайте
аудио версия на уроците от

Урок 10 27 август - 2 септември 2016 г.

Исус спечелва тяхното доверие

За друг урок изберете
Всички разкази, Само стиховете

Събота - 27 август

Стих за запаметяване:
„Но вестта за Него още повече се разнасяше; и големи множества се събираха да слушат и да се изцеляват от болестите си“ (Лука 5:15).

В продължение на няколко години една Църква на адвентистите от седмия ден осигурявала закуска пет дни седмично на местно държавно училище. Макар че самата държава била доста светски настроена, току-що били приели закон, чрез който се отпускали достатъчно пари всяко държавно училище да има духовник, а това училище и обществеността пожелали Църквата на адвентистите да осигури такъв (рядко се случва да поканят само една църква). Ролята на духовника била да се грижи за физическите, емоционалните и духовните нужди на учениците и дори на по-широката училищна общност. Възможностите били безкрайни.

- Радвам се за уникалните и специални отношения, която имаме с вашата църква – казал училищният директор на църковния пастор – просто ми се иска и другите църкви да бяха така загрижени като вас.

Когато пасторът напускал района на училището, отговорничката по връзки с обществеността му благодарила за това, което прави църквата, и попитала дали може да дойде в събота на богослужение.

Тази седмица ще разгледаме темата за това как да спечелим доверието на хората, на които желаем да служим и които искаме да доведем при Христос.

За тази седмица прочетете:
Битие 15:6; Числа 14:11; 1 Коринтяни 3:1–9; Даниил 6:1–3; Неемия 2:1–9; Второзаконие 4:1–9; Деяния 2:42–47

Спечелване на доверието Неделя - 28 август

След като им желае доброто, проявява съчувствие и удовлетворява нуждите им, Исус „спечелва тяхното доверие“. „Доверие“ [confidence – англ.] на латински се състои от думите con, което означава „със“, и fides, което означава „вяра“. В цялата Библия се използват няколко думи за изразяване на смисъла на думата вяра.

На еврейски основният корен за „вяра“ е amn, от който се получава думата amen – „амин“. Основната идея е постоянство, приемственост и сигурност. Терминът предава идеята за нещо здраво, твърдо, в което човек може да вярва и на което да се довери. Често се превежда като „вярвам,“ в контекста на спасителната вяра в Бога, а в друга форма означава „истина“. В контекста на Христовия пример за спечелване на човешкото доверие тази дума загатва такъв вид доверие, което се поражда от непоклатимо и твърдо посвещение, което в случая с Исус се изгражда чрез общуване с хората, съчувствие спрямо тях и удовлетворяване на техните нужди.


Прочетете следващите стихове, всеки от които съдържа дума с корена amn (Битие 15:6, Числа 14:11, Исая 7:9, Авакум 2:4). Как тя е употребена в тези текстове и как предава идеята за увереност и доверие?


В гръцкия език, на който е написан Новият Завет, думата, използвана най-често да предаде еврейското amn (вяра, вярване), е pistis. Тази гръцка дума за вяра носи идеята за вярване, доверие, абсолютна сигурност, гаранция и увереност. В контекста на Христовия пример за спечелване доверието на хората тя загатва за абсолютна сигурност, увереност, доверие и вяра в отговор на Неговото безкористно посвещение да общува, съчувства и служи.

Важно е да отбележим, че когато в Писанието тази идея за доверие се приписва на хора – например самоувереност или увереност в човек – тя в много случаи може да има отрицателно значение (Михей 7:5 и Псалми 118:9). Положително е, когато това доверие е спрямо Бога. Налага се да изречем предупреждение. Като последователи на Исус сме призовани да следваме Неговия образец на общуване, съчувствие и удовлетворяване нуждите на хората. А когато хората, на които служим, ни имат доверие, трябва да ги насочваме към Исус и към Неговото дело за тях.


Ако някой ви попита: „Какво представлява истинската вяра в Бога?“, какво ще му отговорите и защо? Споделете своя отговор със съботноучилищната група.


Обмислено равновесие Понеделник - 29 август

Църквата на адвентистите от седмия ден в една африканска страна нараства бързо. Каква е тайната? Църковните водачи казват, че има тясна връзка между този растеж и безкористното и безусловно служене на църковните членове в полза на обществеността из цялата страна. Разпространеното доверие в Църквата на адвентистите от седмия ден привлякло вниманието на президента. Той посетил голямо събрание на адвентния отдел „Тавита“ и лично благодарил на църковните членове за тяхната работа.

Същевременно като представители на Христос трябва да бъдем изключително внимателни. Трябва като Исус да печелим доверието на хората. Но тяхното доверие в нас трябва да бъде пренасочвано към Него. Ние сме просто средства, проводници. Те виждат нещо от Христос в нас – дали безкористност, любов, грижа, себеотрицание в името на добруването на останалите – и това ги привлича към нас. Обаче, както често се случва, ако гледат твърде много към нас, а ние всички сме грешници, може да не им хареса всичко, което ще видят. Затова трябва винаги да ги насочваме към Исус, в Когото единствено могат да положат цялото си доверие. А всички ние рано или късно сме обречени да ги разочароваме.


Прочетете 1 Коринтяни 3:1-9 и 5:1. С какво се ангажира Павел в църквата? Какво би било свидетелството, ако тези хора канеха други в църквата си и посетителите виждаха това, за което говори апостолът?


Разбира се, не е необходимо да сме съвършени или да имаме съвършена църква, преди да служим на останалите. В същото време трябва да се стремим да бъдем такива хора, на които до определена степен другите биха могли да разчитат и да се доверяват. Можем да правим това само до степен, до която сме предано и усърдно загрижени за останалите, както Исус. Всъщност без съмнение много от караниците и боричканията вътре в църквата бързо ще се изпарят, ако членовете се съсредоточат единствено върху това да удовлетворяват нуждите на обществото и да разкриват любовта на Христос.


Ако външни посетители започнат да идват редовно в църквата ви, какво ще видят и какво свидетелство ще им бъде дадено?


Социален капитал Вторник - 30 август

„За предпочитане е добро име, отколкото голямо богатство, и благоволение е по-добро от сребро и злато“ (Притчи 22:1). Как споделената тук идея е свързана със свидетелстването пред нашата общност и с евангелизирането?


Какво представлява „социалният капитал“? Когато влагате пари в банкова сметка, тяхната стойност нараства. Социалният капитал се състои от положителни, продуктивни взаимоотношения, които са точно толкова ценни, колкото парите в банката. Когато общувате с обществени лидери, като ги питате какви са нуждите на обществото, търсейки техния съвет за посрещане на тези нужди, а след това предприемете действия, вие изграждате връзки с тях. Това е социален капитал. Всяко положително преживяване с тях е инвестиция във вашата връзка. Тя продължава да расте и вашата стойност в техните очи се повишава.

Църковният наръчник напомня, че адвентистите от седмия ден „трябва да са познати като изтъкнати граждани (…) в работата си за общото благо“. Ние „трябва да подкрепяме с нашето служене и средства, доколкото е възможно и в съответствие с вярванията ни, усилията за социален ред и развитие“, като „държим безкомпромисно позицията си за справедливост и право в гражданските дела“ (Стандарти на християнски живот. с. 137, 138 – амер. изд.).


Освен земното служене на Исус, Писанието дава и други примери за това какво би могло да се случи, когато Божият народ печели „социален капитал“. Прочетете следните пасажи и опишете положителните взаимоотношения, които имат тези библейски герои с „външните хора“, и какви са последиците от това:

Деяния 7:9, 10; Битие 41:38–45

Даниил 2:46–49; 6:1–3


Разбира се, може да не ни се случи да спасяваме по такъв драматичен начин като в тези истории. Но не това е най-важното. Тези хора проявяват сила на характера, която впечатлява околните. В „Патриарси и пророци“ (с. 138, 139, 142; Изд. „Нов живот“, София, 1996) и „Пророци и царе“ (с. 323; Изд. „Нов живот“, София, 1995) Елън Уайт казва, че следните качества в тези набожни мъже им спечелват доверието и благоразположението на „езичниците“ около тях: кротост, вярност, мъдрост, правилна преценка, способности, благородно достойнство и непоколебима честност.


Стойността на социалния капитал Сряда - 31 август

Църквите като цяло са групи от доброволци, които разполагат с ограничен бюджет. Социалният капитал е основният актив, който подобрява шансовете на вашата църква да постигне значителни резултати, които не би могла да осъществи сама. Старата традиция в някои страни фермери да помагат на други фермери да приберат реколтата е пример за социален капитал. Тоест макар че трябва да разглеждаме всяка ситуация поотделно, когато е приемливо и практично, можем да си сътрудничим с други, за да постигнем своите цели.


Прочетете Неемия 2:1–9. Какъв е резултатът от вдъхновеното от Небето доверие, което цар Артаксеркс има в Неемия?


„Средствата, които не му [на Неемия] достигат, той измолва от хората, които имат възможности. Господ все още желае да докосва сърцата на притежателите на Неговите блага заради каузата на истината. Хората, които работят за Него, трябва да се възползват от помощта, която Той подбужда околните да им оказват (…) Дарителите може да нямат никаква вяра в Христос, нито да са запознати със Словото Му; но това не трябва да бъде причина да се отказват даренията“ (Уайт, Е. Пророци и царе. Изд. „Нов живот“, София, 1995. с. 325).

Колко интересно, в този случай Бог докосва сърцата на езичници, за да подпомогнат напредъка на Неговото дело. Това би трябвало да ни даде важен урок. Доколкото сме способни, трябва да сме готови да работим с други, дори с хора извън нашата вяра или изобщо невярващи, ако това ще съдейства за напредъка на делото на Христос. Въпреки че винаги трябва да внимаваме какъв вид съюз сключваме с останалите, можем внимателно и с молитва да работим с тези, чийто принос би могъл много да помогне в работата ни за обществото като цяло. Често управляващи или дори частни фирми, или отделни хора, впечатлени от нашата хуманитарна дейност, ще предложат своята подкрепа. Тя не трябва да бъде автоматично приемана или безогледно отхвърляна. Вместо това трябва с молитва да се разглежда всеки отделен случай, преди да се вземе добре обмислено решение.


Как бихте могли да натрупате „социален капитал“ в своята общност, който по-късно ще доведе до положителни резултати не за вас самите, но за околните?


Добри отношения с всички хора Четвъртък - 1 септември

Несъмнено ние като хора сме благословени с изключително много светлина от Господа. Тази светлина не е само теологична, като разбирането на Кръста, светилището, състоянието на мъртвите, съботата и великата борба, които сами по себе си са големи благословения. Когато осъзнаем дадената ни светлина за здравето и лечението, определено имаме какво да предложим на света.

Всъщност здравната вест може да бъде мощно средство за достигане на обществото. Все пак дори хората, които нямат никакъв интерес (поне в началото) към нашите вярвания, се вълнуват от доброто здраве. Каква добра възможност е това за нас да споделим поверените ни истини. Както вече споменахме, Исус казва: „И от всеки, на когото много е дадено, много и ще се изисква; и на когото много са поверили, от него повече ще изискват“ (Лука 12:48). А без съмнение на нас е дадено много.


Прочетете Второзаконие 4:1–9. Какво казва Господ на Своя народ по онова време и по какъв начин принципът, изразен тук, е приложим за нас, включително и Неговите думи, че трябва да изпълняваме всички Негови заповеди?


Преди няколко години една адвентна църква обмисляла следния въпрос: Дали ще липсваме на нашето общество, ако по някакъв начин църквата изчезне за една вечер? Отговорът бил елементарен. Не, нямало да липсват на никого. Обществеността нямала никакво доверие в тях.

Тъй като отговорът не им харесал, решили да преминат от строене на стени към изграждане на мостове. Като внимавали да не направят компромис с истината, заработили в сътрудничество с организации, които вече вършели Божието дело. Свързали се трайно с тези организации – не само за еднократен проект, но за провеждане на дългосрочна програма, от която обществеността имала голяма полза. Разбира се, отношението към църквата скоро се променило.


Прочетете Деяния 2:42–47. Каква е връзката между „печелеха благоволението на целия народ“ (Деяния 2:47) и църковния растеж при ранната църква? Сравнете ценностите, споменати в този пасаж, с вашите църковни ценности.


Разширено изучаване Петък - 2 септември

Прочетете още:

Марк 5:18–20; Лука 8:38,39; Деяния 5:12–16. Прочетете главите „Нашият пример” (С. 13–19) от „По стъпките на великия Лекар“ (Изд. „Нов живот“, София, 1998); „Дарът на добротата” (с. 219–222) от „Избрани вести“, т. 3 (Изд. „Ел Уай“, 2013); „Благославяне на децата” (с. 310–313; Изд. „Нов живот“, София, 2005) от „Копнежът на вековете“; „Помагайте на потиснатите” (с. 242 – амер. изд.) от „Моят живот днес“ на Елън Уайт.

Несъмнено има безброй начини, чрез които вие и вашата църква бихте могли да си сътрудничите с други църкви и организации в обществена полза. Съществено важно е местната църква да познава нуждите на обществото, а след това, доколкото е възможно, да работи в сътрудничество с останалите, за да посреща тези нужди. Какъв по-добър начин да изграждаме доверие в обществото и дори в други църкви? Когато се установи взаимно доверие между църквата ви и обществото, се поставя основата да ги водите към следване на Исус, защото „тази работа няма и не може да остане без плодове“ (Уайт, Е. По стъпките на великия Лекар. Изд. „Нов живот“, София, 1998. с. 107). Само Бог знае колко много хора са били или ще бъдат спечелени чрез простичкия стремеж да вършим добро за нуждаещите се.

За разискване:

1) Как съгласуваме идеята за изграждане на добри връзки и създаване на добро име в обществото с предупреждението на Исус от Матей 10:22: „Ще бъдете мразени от всички заради Моето име; а който устои докрай, той ще бъде спасен“? Как се справяме с това остро противоречие?

2) Обсъдете в групата своя отговор на въпроса: Какво представлява истинската вяра? Тоест ако наистина имаме спасителна вяра в Исус, по какво ще се различаваме от хората, които нямат такава?

3) Трябва да обмислим внимателно въпроса за даренията от хора, които не са от нашата вяра. Както научихме от частта за сряда, Елън Уайт одобрява получаването на дарения от хора, които дори не вярват в Исус. В „По стъпките на великия Лекар“ обаче (Изд. „Нов живот“, София, 1998. С. 274) говори много остро срещу църкви, които вземат пари от алкохолния бизнес (дори техни членове „в добро и порядъчно състояние“). Тя казва, че парите от тези хора „са опетнени с кръв. Върху тях лежи проклятие“. Как да определим кое е правилно и кое – погрешно, когато става въпрос за това от кои хора да приемаме дарения или да си сътрудничим по принцип дори за добра кауза?


Тази събота, 03.09.2016 г., ще се молим за църкви „Трявна” и „Тутракан”.


Разказ

Да посрещнеш нуждите на хората

Двадесет и девет годишният Зефирин е пионер от Глобалната мисия в хълмистите райони на Северна Руанда. Когато пристигнал там преди две години, намерил само трима адвентисти. Повечето хора се покланяли на местните богове.

Зефирин проучил нуждите на хората и потърсил начин да ги запознае с Исус. Поискал разрешение от главатаря да преподава четене и писане на възрастните. Главатарят се съгласил и му дал три стаи за тази цел.

Зефирин останал удивен, когато 126 души се явили на урока. Бил обучен да преподава на възрастни, но нямал никакви книги. Въоръжен единствено с черна дъска и тебешир, започнал да ги учи. След осем месеца повечето от тях можели донякъде да пишат и да четат. Създал нови групи за напреднали. Когато завършили курса, те можели да четат Библията на родния си език.

Зефирин започвал и завършвал уроците с молитва и малко по-малко разказвал на учениците си за Бога и им обяснявал библейските истини. Интересът се засилил и Зефирин започнал да се подготвя да изнася евангелизаторски събрания.

Около 500 души присъствали на събранията. Зефирин им говорил две седмици, след което правел посещения цял месец. После провел още една двуседмична евангелизация и още един месец на посещения. И така, цели шест пъти, като в същото време продължавал да води курсове по ограмотяване. След всяка евангелизаторска поредица броят на посетителите се увеличавал.

Около 200 души били кръстени при първото кръщение. Един от мъжете бил гадател и си изкарвал парите, като се допитвал до традиционните богове. Друг мъж бил религиозен учител в друга църква. Повечето членове на бившата му църква го последвали.

Розета, съпруга на местния училищен директор, също била кръстена. Зефирин се опасявал, че кръщението ще разгневи съпруга й. Директорът обаче присъствал на кръщението и след службата заявил: „Кой знае? Може пък и аз да се кръст“ Той бил кръстен след следващата евангелизаторска поредица и се надява да основе нова група от вярващи в близост до училището.

Зефирин продължава да преподава, да изнася евангелизаторски събрания, да посещава семейства и да провежда богослужения рано всяка сутрин и в събота. Бог продължава да излива благословенията Си. Само след година броят на вярващите достигнал 300 души!

Ръководството на мисията закупило земя и докарало цимент за основата и метални листове за покрива на църквата, в която да се побират 500 души. Вярващите купили тухли и построили стените.

Днес в църквата има повече от 400 членове, плюс големия брой деца и приятели. Няколко по-малки групи са били създадени в близките населени места, което води до още повече кръщения.