"Към Мене погледнете     
и спасени бъдете..."

Екипът на sdabg.net

Отзиви

Регистрация
на сайт


Банери

Изтеглете Андроид приложението Съботно училищен урок от Google Play

Изтеглете Андроид приложението Съботноучилищни уроци за юноши от изтегли Съботноучилищни уроци за юноши от Google Play

Съботно Училище - официалното приложение на отдел "Съботно училище и лично служене" към ГК на ЦАСД, включващо младежки уроци Inverse

Ученичеството Дан Солис
Съботноучилищни уроци за възрастни
Януари, февруари, март 2014 г.

Урок 6 Сб Нд Пн Вт Ср Чт Пт Разказ 1 - 7 февруари 2014 г.

Да направим ученици „обикновените” хора


За друг урок изберете
Всички разкази, Само стиховете
Събота - 1 февруари
Стих за запаметяване:
„А когато минаваше край Галилейското езеро, видя Симон и брата на Симон Андрей, че хвърляха мрежи в езерото, понеже бяха рибари. И рече им Исус: Вървете след Мен и Аз ще ви направя да станете ловци на човеци. И те веднага оставиха мрежите, и отидоха след Него” (Марк 1:16–18).

Христовата смърт е великият „изравнител” – всички без изключение сме грешници и се нуждаем от Божията благодат. Пред кръста всякакви етнически, политически, икономически и социални бариери рухват. Понякога обаче в битката за печелене на души забравяме тази съдбоносна истина и хвърляме усилия за спечелването на онези, които ни изглеждат „по-почитани” и „по-велики” в очите на света. При Исус не е така – той вижда безсмислието и празнотата на светското величие и почести. На практика в много случаи точно „най-преуспелите” хора – социално привилегированите фарисеи, богатите садукеи и римската аристокрация – Му създават най-много проблеми. И обратно – „обикновените” хора – дърводелци, рибари, селяни, домакини, овчари, войници и слуги – се стичат след Него и прегръщат учението Му.

За тази седмица прочетете:
Лука 2:21–28; 12:6, 7; 13:1–5; Матей 15:32–39; 16:13–17; Яков 2:1–9



Скромно начало Неделя - 2 февруари

Прочетете Лука 2:21–28, Марк 6:2–4 и Левит 12:8. Какво научаваме за обществената прослойка, от която произлиза Исус? Какво е влиянието на тази класа върху Неговото служене?


Очистителният принос на Йосиф и Мария ясно показва, че принадлежат към икономически бедната класа. Тази традиция идва от Моисеевия закон, записан в Левит 12:8, според който този принос изисква агне. Но предвижда и едно състрадателно изключение – за бедните. Притесненото финансово положение допуска заместване на агнето с гургулици или гълъби. Така още от самото начало – от раждането Си в ясла до приноса на родителите Му – Исус показва, че е приел човешкия образ в „най-бедния”, „най-обикновения” му вид. Впрочем археологическите находки доказват, че и градчето Назарет, където Той прекарва детството Си, също е относително маловажен и беден град. И макар дърводелският занаят да се счита за почтен, определено не Му осигурява място сред „елита”.

„Родителите на Исус са бедни, зависими от своя ежедневен труд. Той познава бедността, себеотрицанието и лишенията. Тази опитност Го предпазва. В Неговия трудолюбив живот няма мигове на безделие, които да провокират изкушенията. Никакви безцелни часове не отварят път за покваряващи приятелства. Доколкото е възможно, Той затваря вратата пред съблазните. Нито печалба, нито удоволствия, нито похвали или порицания не успяват да Го накарат да извърши нещо погрешно. Той е мъдър да разпознава злото и силен да му устоява” (Е. Уайт, Копнежът на вековете. Стр. 72 – ориг.).


Създателят на всичко (виж Йоан 1:1–3) става част от човечеството – не просто човешко същество, бебе (което само по себе си е достатъчно удивително), а член на бедняшко семейство! Как да откликнем на нещо толкова невероятно? Кой е единственият възможен отговор?




Преобразяване на „обикновените” хора Понеделник - 3 февруари

Прочетете Йоан 2:1–11 и Матей 15:32–39. Как Исус използва ежедневните желания и нужди на хората, за да създава ученици и да преобразява живота им?


„Обикновените” хора имат своите естествени физически, емоционални и социални желания. Те се нуждаят от физическа грижа, от усещане за лична значимост и приятелство. Исус разбира това и се поставя в такива социални ситуации, че си създава възможности за достигане на хората чрез техните универсални желания.

Дали превръща водата в неферментирало вино, или рибарите в проповедници (Марк 1:16–18), Той е „специалист” по превръщането на обикновеното в необикновено. Страничните наблюдатели често поставят под въпрос Неговата самоличност (Марк 6:3). Смущава ги липсата на показност. Тъй като копнеят за необикновени неща, те подминават онова, което считат за обикновено, и така се излагат на опасността да претърпят вечна загуба.

Много често Исус търси хора, считани за обикновени, тъй като те не са „себедостатъчни”, а готови да се доверят напълно на Бог за успеха си. Хора, които са влюбени в собствените си таланти, способности и постижения, често не изпитват нужда от нещо по-велико от самите себе си. Каква ужасна заблуда! Несъмнено, много съвременници на Христос са притежавали висше академично образование, издигнато социално положение и лични богатства. Техните имена обаче отдавна са забравени. А се помнят имената на „най-обикновени” хора – селяни, рибари, дърводелци, овчари, грънчари, домакини, домашни слуги – превърнати в изключителни свидетели за Христос.


Всички имаме склонност да се прехласваме по много богатите и преуспели хора, не е ли така? Доколко виждате подобна склонност у себе си? Как ще се научите да цените всички хора еднакво високо, независимо от положението, славата или богатството им?




Призоваване на „неблагонадеждните” рибари Вторник - 4 февруари

Апостол Петър е един от най-влиятелните ученици в Новия Завет. Впрочем той се оказва и една от най-влиятелните личности в човешката история въобще! Нека поговорим за превръщането на „обикновения” Петър в необикновен.


Прочетете текстовете по-долу. Как става тази радикална промяна у Петър, въпреки че притежава толкова много недостатъци и „грапавини”?


Лука 5:1–11. От кои думи на Петър тук разбираме, че е осъзнал нуждата си от Исус? Защо е жизнено важно да култивираме тази черта у себе си?


Матей 16:13–17. Какво научаваме за Петър и за неговата склонност да слуша Светия Дух?


Матей 26:75. Какво виждаме, когато „надникнем вътре” в този апостол? Защо Бог може да го употреби?


Няма съмнение, че Исус отделя на апостол Петър много време и че той преживява силни опитности с Него. Макар да е „обикновен” рибар с цял куп недостатъци, през времето, прекарано с Исус, Петър се променя тотално – дори след допускането на няколко печални грешки, включително и трикратно отричане от Господа, което е предварително предсказано.

В историята на Петър можем да отбележим няколко ключови момента, но този, в който Той за пръв път стига до прозрението кой е Исус, е и моментът, в който осъзнава собствената си недостатъчност, и я признава. С други думи, чрез търпение и снизхождение Исус успява да преобрази „неблагонадеждния” Петър в човек, променил историята.


Защо трябва да бъдем много внимателни в „присъдите” си над онези, които ни се струват „неспасяеми”? Защо е толкова лесно да ги съдим?




Оценката на Небето Сряда - 5 февруари

Един евангелизатор бил много щастлив (и доста се хвалел), че семинарите му се посещават от членове на „висшето общество”. (Да се надяваме да е бил също толкова щастлив и също толкова се е хвалил, че ги посещават и „обикновени” хора.)

При Христос не съществуват класови различия; няма „обикновени”, всички са „изключителни”. Съвсем логично Исус стига до сърцата на хилядните множества с помощта на илюстрации от ежедневието и с прости думи. Нищо в поведението Му не подсказва, че някой е извън обсега на Неговия интерес. Днешните създатели на ученици по същия начин трябва да се пазят от създаването на впечателение, че в проповядването си зачитат едни повече от други и поставят едни по-високо от други.


Прочетете Лука 12:6, 7; 13:1–5; Матей 6:25–30. Каква е цената на всеки човек? Разбира се, много е лесно да заявим, че вярваме в това, но в същото време да се провиняваме в подхранването на разделения, които кръстът и неговата универсалност трябва да са изкоренили завинаги. Какви например?


В онези дни най-евтините птички на пазара са врабчетата. Две врабчета могат да бъдат спазарени за един асарий – най-малката медна монета, с най-ниска стойност. Но, както твърди този известен цитат, незначителните врабчета не са забравени от Небето.

Колко повече важи това за човешите същества, за които е умрял Христос! Христос се е пожертвал за нас - не за врабчетата. Кръстът е доказателство, в чиято дълбочина дори не можем да започнем да проникваме, за „безпределната цена” (да си послужим с този често използван от Елън Уайт израз) на всяко човешко същество, независимо от социалния му статус – статус, който често не е нищо повече от порочен и глупав човешки предразсъдък, стъпил върху представи и качества, напълно безсмислени в очите на Небето, дори понякога в открито противоречие с Неговите принципи.


Елън Уайт пише: „Христос би умрял и за една душа, за да може тя да живее през вечните векове” (Свидетелства към църквата. Т. 8. Стр. 73 – ориг.). За една душа! Размислете какво ни внушава тази удивителна мисъл. Как би трябвало да повлияе тя върху начина, по който гледаме не само на другите, но и на себе си?




Безкласово общество Четвъртък - 6 февруари

Може би най-привлекателното в социално отношение качество на ранното християнство е отсъствието на класови различия. Разделителните стени се срутват под тежестта на евангелието. Благодарение на Христос обикновеният човек триумфира. Господ преобразява обикновеното в необикновено. Дърводелци, бирници, каменоделци, кралици, домашни слуги, свещеници, гърци, римляни, мъже, жени, богати, сиромаси – всички стават равни в Христовото царство на благодатта. На практика именно християнската комуна е истинското „безкласово общество”.


Какво казва всеки от тези текстове за общото между хората? Като имаме предвид културната среда и епохата, в която пишат библейските автори, смятате ли, че им е било лесно да възприемат тази съдбоносна истина? Защо?


Галатяни 3:28, 29


Яков 2:1–9


1Петрово 1:17; 2:9


1Йоаново 3:16–19


Прочетете Деяния 2:43–47; 4:32–37. Как първите християни прилагат на практика този принцип за всеобщо приемане? Каква е ролята на идеята, че Бог обича обикновените, „простите” хора, за експлозивното разпространение на ранното християнство? В същото време нека се запитаме: „Как всеки от нас поотделно и всички ние като общност ги прилагаме на практика в служенето си на света днес? Кое ни пречи да се справим по-добре в тази важна област?”




Разширено изучаване Петък - 7 февруари
Прочетете още:

Oт книгата „Възпитание” - глава „Делото на живота”; и от книгата „Евангелизъм” - глава „Работа за средната класа”.

„В това заключително дело на евангелието има огромно поле за работа; и повече от всякога то изисква да търсим помощници сред обикновените хора. Както млади, така и стари ще бъдат призовани от полето, от лозето, от работилницата и изпратени от Господа да разнасят Неговата вест. Мнозина от тях са имали малко възможности да се образоват, но Христос вижда в тях качества, които ще ги направят способни да изпълнят Неговото намерение. Ако вложат сърцата си в делото и продължат да се учат, Той ще ги направи годни да работят за Него” (Е. Уайт, Възпитание. Стр. 269, 270 – ориг.).

За разискване:

1. Защо Исус постига такъв успех в създаването на ученици сред обикновените хора? Защо вестта му не се възприема радушно от икономическия и социалния елит на тогавашното бощество? Какво е значението на скромното Му възпитание върху успеха в достигането на сърцата и умовете на обикновените хора? Какъв успех би постигнал между средностатистическите евреи, ако беше царски син или син на богат земевладелец?

2. В групата прочетете 1Коринтяни 1:26–29. Кои са ключовите мисли в този текст? Обърнете специално внимание на думите на апостол Павел, че „Бог избра немощните неща на този свят, за да посрами силните”. Какво означава това? Как да разбираме тази идея в светлината на практическото християнство? Този текст ни отваря очите за изопачените и извратени възгледи на света. Как да сме сигурни, че не сме подведени от тях?

3. Как да станем по-приветливи и по-приемащи спрямо обикновените хора? Как например бихте променили езика си? Защо в създаването на ученици трябва да се съсредоточим повече върху практическите неща, а не върху теориите, особено когато се опитваме да се докоснем до хора с болки и нужди?




Разказ
Точно навреме

Мери простенала, когато поредната контракция минала през тялото й. Тя се мъчела да роди от 18 часа, но бебето все още не се появявало. Четирима мъже я понесли на носилка до реката на няколко мили по-далеч, където се надявали да попаднат на някакъв обществен транспорт, с който да я закарат до държавната болница.

Буреносните облаци се събрали на хоризонта и като че проливният дъжд щял да се излее всеки момент. Ако хората не стигнели до реката преди тя да прелее от дъжда, не биха могли да я прекосят. Животът на Меги и на нероденото дете висели на косъм.

Меги и съпругът й живеят в голямо село в източната част на Папуа Нова Гвинея. Повечето жени раждали у дома или в семпъл родилен дом в центъра на селото. Акушерките обаче не могли да се справят с по-сложните случаи. Ако не успеели да прекосят реката, жената и бебето често умирали, докато търсели помощ.

Мъжете се забързали, когато големите капки дъжд започнали да падат върху тях. Стигнали до реката и внимателно минали през бързите води. След като стигнали до другия бряг, тръгнали към каменистото място, където спирал обществения транспорт. Не след дълго дошло превозното средство и съпругът на Меги й помогнал да седне в задната част.

Автобусът подскачал по неравния път и Меги стенела от болка. След тридесетина минути шофьорът спрял пред болницата и съпругът й помогнал да слезе. След малко влязла вътре и получила необходимата помощ.

На следващия ден двамата се качили на друг автобус, за да се върнат в селото заедно с новородения си син. Меги оцеляла, защото успяла да стигне до държавната болница навреме. Други жени от нейното село не успявали. Меги копнеела за деня, когато в собственото й село ще има нормална клиника.

Хиляди хора, които живеят в и около селото на Меги в Папуа Нова Гвинея, днес се радват, защото адвентната църква построи сертифицирана от държавата клиника в тяхното населено място. Местните хора все още не знаят много за адвентистите, но вече виждат, че те се грижат за техните медицински нужди и ги учат как да живеят по-здравословно. Адвентната медицинска сестра в клиниката има апаратура, за да им помага да раждат, както и лекарства, с които да ги лекува.