"Към Мене погледнете     
и спасени бъдете..."

Екипът на sdabg.net

Отзиви

Регистрация
на сайт


Банери

Изтеглете Андроид приложението Съботно училищен урок от Google Play

Изтеглете Андроид приложението Съботноучилищни уроци за юноши от изтегли Съботноучилищни уроци за юноши от Google Play

Съботно Училище - официалното приложение на отдел "Съботно училище и лично служене" към ГК на ЦАСД, включващо младежки уроци Inverse
Настойничеството:
Подбудите на сърцето
Джон Х. Х. Матюс
Съботноучилищни уроци за възрастни
Януари, февруари, март 2018 г.
Въведение към тримесечието - вижте видеото

Урок 5 Сб Нд Пн Вт Ср Чт Пт Разказ 27 януари - 2 февруари 2018 г.

Настойници след Едем


Aудио версия на седмичния урок
За друг урок изберете
Всички разкази, Само стиховете
Събота - 27 януари
Стих за запаметяване:
„Но както сме били одобрени от Бога да ни се повери делото на благовестието, така говорим, не като да угаждаме на човеците, а на Бога, Който изпитва сърцата ни” (1 Солунци 2:4).

Първата задача на Адам и Ева включва настойничество. Градината и цялото творение са им поверени, за да се грижат за тях, да им се наслаждават и да ги владеят (Битие 2:15), въпреки че не ги притежават. Те са настойници на онова, което им е поверено от Господа.


През тази седмица ще разгледаме по-подробно определението за настойник, но след грехопадението, след като нашите прародители са прогонени от Едем. Тоест ние също сме настойници, но в твърде различна обстановка от тази, на която са се наслаждавали Адам и Ева в началото.

Що е настойничество? Някои библейски герои разкриват какво представлява настойникът чрез начина си на живот. Други писания го дефинират по-ясно. Когато станем Божии настойници, привързаността ни към света и неговите материалистични ценности се заменя от привързаност към Създателя и Неговата мисия. Както при Адам и Ева, Бог ни поверява отговорности с божествен произход. Но след грехопадението в Едем задачата на настойничеството се променя, тъй като заедно с отговорностите по грижите за материалния свят на нас ни е поверена и задачата да бъдем добри настойници на духовните истини.


За тази седмица прочетете:
Исая 22:14-18; 1 Коринтяни 4:1,2; Колосяни 2:2,3; Ефесяни 6:13-17; 2 Коринтяни 5:10.



Настойници в Стария Завет Неделя - 28 януари

Самата дума „настойник” присъства в преводите на Стария Завет само на няколко места. В повечето случаи тя произлиза от фраза, отнасяща се до онзи, който е „над дома” – в смисъла на отговорност на управител; тоест „настойник” (или „домакин”, както в Битие 43:19; 44:1, 4, и „домоуправител” – в 3 Царе 16:9). Настойниците имат отговорността да управляват домашните дела и притежанията на господаря си, вършейки всичко, което той изисква от тях. Определението за настойник в Стария Завет може да се изведе чрез определящите го характеристики като такъв. Настойниците не могат да бъдат отделени от тяхното настойничество, защото то разкрива истинската им идентичност.

Някои характеристики на настойника са пояснени в Стария Завет. Първо, положението на настойника е много отговорно (Битие 39:4). Настойниците биват избирани за такива поради техните способности и получават уважението и доверието на собствениците заради свършената работа. Второ, настойниците знаят, че онова, което им е било поверено, принадлежи на собственика (Битие 24:24-28). Това е най-съществената разлика между настойник и собственик. Настойниците разбират своето положение. Трето, когато настойниците вземат за собствена употреба онова, което им е било поверено, връзката на доверие между тях и собственика се разкъсва и настойниците биват освободени (Битие 3:23; Осия 6:7).


Прочетете Исая 22:14-18. По време на царуването на Езекия Шевна е назначен за управител и ковчежник – два важни и авторитетни поста. Какво се случва с него в резултат на злоупотребата му с това положение?


„Управителят се идентифицира със своя господар. Той приема отговорността на управител и трябва да действа на мястото на господаря, постъпвайки така, както би постъпил той, ако управляваше лично. Интересите на господаря стават негови. Управителят заема почетен статут, защото господарят му има доверие в него. Ако по някакъв начин той действа себелюбиво и обръща предимствата, спечелени чрез търговия с благата на господаря му, за своя собствена изгода, не заслужава доверието, което му е било оказано” (Уайт, Е. Свидетелства към църквата. Т. 9, с. 246 – англ. изд.).


Как по-добре да научим важната истина, че наистина сме настойници на онова, което притежаваме в този живот? Как осъзнаването на това повлиява върху всичко, което вършим?




Настойници в Новия Завет Понеделник - 29 януари

Двете основни думи за „настойник” в Новия Завет са epitropos, която се среща три пъти, и oikonomos, която се среща десет пъти. И двете думи описват длъжности, включващи материални отговорности, поверени на настойника от страна на собственика.

Както в Стария, така и в Новия Завет настойниците биват определени според онова, което вършат. Новият Завет специално описва настойника според отговорността (Лука 12:48) и дълга му (1 Коринтяни 4:2). Но Старият Завет е по-скоро насочен върху вестта за Божията собственост, отколкото върху прякото определяне на хората като Негови настойници. Така, макар че разбирането за настойника е много сходно и в двата завета, Новият Завет го разширява отвъд обикновеното управление на дома.

В притчата за неверния настойник (Лука 16:1-15) Исус разширява определението за него. Поуката тук е не само за настойник, отървал се от финансов крах. Тя е приложима и за тези, които избягват духовни беди чрез мъдра проява на вяра. Мъдрият настойник ще се подготви за бъдещето на Христовото завръщане въпреки ситуацията тук и сега (Матей 25:21).


Прочетете 1 Коринтяни 4:1,2; Тит 1:7 и 1 Петър 4:10. Какво ни казват тези стихове за настойниците и настойничеството?


„Ще отворя ли сърцето си за Светия Дух, така че да се пробудят всяка способност и сила, поверени ми от Бога? Аз съм Христова собственост и съм наета да Му служа. Аз съм настойник на Неговата благодат” (Уайт, Е. Основи на християнското възпитание. С. 301 – англ. изд.).

В Лука 12:35-48 Исус също използва термина „настойник” („домакин”) метафорично. Той говори за мъдрия управител, готов за завръщането на Човешкия Син, и описва неверния управител като такъв, който се е отказал от отговорностите си, защото господарят му се е забавил. Неверният настойник се е превърнал в тиранин, започнал е да насилва околните. Вече не е образец на добри дела и управител на благодатта.

Когато приемем Христос, ставаме настойници, призовани да се грижат за Божиите блага. Но по-важното е, че трябва да се грижим за духовните реалности на християнския живот при подготовката за небето.


Прочетете Лука 12:45. Защо ние като адвентисти от седмия ден, често борещи се с усещането за „забавяне”, трябва да сме особено бдителни да не се поддадем на тази заблуда?




Настойници на Божията тайна Вторник - 30 януари

Прочетете Колосяни 2:2,3 и 1 Тимотей 3:16. Какво посочват тези стихове като „тайна”? Как фактът, че това е „тайна“, ни показва колко ограничено е разбирането ни за него?


Нааматецът Софар казва на Йов: „Можеш ли да изброиш Божиите дълбочини? Можеш ли да издириш Всемогъщия напълно?” (Йов 11:7). Тук става въпрос за нещо озадачаващо, неясно, непознато, необяснимо или неразбираемо. Тайните на Бога са били описани в Писанието, въпреки че пълното им разбиране все още се простира отвъд нашите способности. Затова са тайни. Сякаш всеки от нас е късоглед човек, гледащ към небето с надеждата да види и най-малката подробност. Не можем да видим толкова далеч, освен ако Бог не ни го разкрие.


Какво ни казва Второзаконие 29:29 за онова, което ни е разкрито?


Ние сме настойници на неща, които не разбираме напълно. Знаем само толкова, колкото ни разкрие откровението и Писанието. Най-великото ни настойничество е да живеем като „Христови служители и настойници на Божиите тайни” (1 Коринтяни 4:1).

Бог иска като Негови настойници да пазим, поучаваме, защитаваме и се грижим за божествената истина, която ни е открил. Да изпълняваме това е най-висша форма на настойничество и означава, че държим „с чиста съвест тайната на вярата” (1 Тимотей 3:9).

Тайната на тайните е, че можем да преживеем Христос, „надеждата на славата”. Спасителният план е свръхестествен и недостижим за нашето разбиране. Това, че Създателят на всичко сътворено (Йоан 1:1-3) слиза на тази земя и е „изявен в плът” (Уайт, Е. Публикувани ръкописи. Т. 6, с. 112 – англ. изд.) само за да принесе Себе Си като жертва за греховете на човечеството, води след себе си тайни, които сигурно никога няма да бъдат разбрани от нито едно сътворено същество. Дори ангелите изследват, за да разберат тайната защо Исус е дошъл на земята (1 Петър 1:12). Въпреки всичко, онова, което знаем, ни кара да прославяме Господа за Неговата слава и благост (вж. Откровение 5:13).


Призовани сте да бъдете настойници на евангелието. Какви отговорности ви се възлагат непосредствено с това?




Настойници на духовната истина Сряда - 31 януари

Когато мислим за настойничеството, си представяме осезаеми неща – и то с основание. Но както вече видяхме, настойничеството се простира отвъд тях. Също като осезаемите притежания, неосезаемите дарове отново се дължат на Бога. Тези неосезаеми неща са духовните притежания, които Той ни дава (1 Петър 4:10), така че в Христос можем да изградим християнски характер и да станем хората, които наистина бихме могли да бъдем в Него. Следователно трябва да управляваме неосезаемите дарби дори още по-внимателно от осезаемите, защото те са безкрайно по-ценни.


Прочетете Ефесяни 6:13-17. Какво ни е дал Бог, за да бъдем настойници? Защо правилното управление на тези неща е толкова важно за нас?


„Божият дар е вечен живот в Христа Исуса, нашия Господ” (Римляни 6:23). Светът и всичко, предлагано ни от него, не може да ни даде изкуплението, което имаме в Христос. Изкуплението, Божият дар, е най-ценното притежание. Ежедневното поддържане на това изкупление пред нас ни помага да запазим перспективата в нашето настойничество и над другите притежания, които Бог ни е поверил.

„Поученията на природата могат да се четат правилно само в светлината, излъчвана от Голгота. Чрез историята на Витлеем и на кръста нека бъде показвано колко е добре да се побеждава злото и че всяко благословение за нас е дар на изкуплението” (Уайт, Е. Възпитание. С. 101– англ. изд.).

Изкуплението е наше само защото Исус е платил най-скъпата цена. Апостол Павел ясно заявява: „В Когото имаме изкуплението си чрез кръвта Му, прощението на прегрешенията ни според богатството на Неговата благодат” (Ефесяни 1:7). Думата „имаме” означава, че имаме „изкупление”. То е наше, но само защото Бог ни го е дал. В такъв случай колко е важно да запазим „Божието всеоръжие” (Ефесяни 6:11), за да не може лукавият да дойде и да ни го отнеме. Защото единственият начин, по който може да го направи, е ние да му позволим. Това се случва само ако не се покоряваме на разкритото в „Божието Слово” (Ефесяни 6:17). Най-голямата ни защита е чрез покоряване, с вяра, на получената светлина.


Прочетете отново Ефесяни 6:13-17. Как обличаме Божието всеоръжие и по какъв начин сме настойници на всичко, поверено ни заедно с тези доспехи?




Нашата отговорност като настойници Четвъртък - 1 февруари

Мъдрите настойници се определят според готовността им да приемат и да изпълняват моралния принцип на личната отговорност. Поемането на лична отговорност е изборът, който правим, и действията, които предприемаме. То разпознава връзката между причина и следствие. Готовността за поемане на лична отговорност е ключовата черта, която не може да бъде пренебрегната, когато определяме какво представлява настойникът, защото той трябва да бъде решен само на едно: да приема присърце най-добрите интереси на Собственика. Следователно тази готовност е изборът, определящ желаната връзка на настойника с Бога.

„Бог желае да доведе хората до пряка връзка със Себе Си. При всичките Си контакти с човешките същества Той признава принципа на личната отговорност. Стреми се да насърчи чувството за лична зависимост и да внуши нуждата от лично водителство. Неговите дарби са поверени на хората като на отделни същества. Всеки човек е настойник на свещено доверие; всеки трябва да изпълнява поверените си задачи според указанията на Дарителя; и всеки трябва да даде отчет за своето настойничество пред Бога” (Уайт, Е. Свидетелства към църквата. Т. 7, с. 176 – англ. изд.).

Когато станем настойници, не бихме прехвърляли отговорността си към друг човек или организация. Личната ни отговорност е към Бога и ще бъде отразена във всичките ни взаимоотношения с хората около нас (Битие 39:9; вж. също Даниил 3:16). Ще приемем присърце непосредствено възложената ни задача и ще я изпълним според най-добрите си способности. Успехът в Божиите очи ще зависи повече от вярата и чистотата ни, отколкото от нашата интелигентност и таланти.


Прочетете 2 Коринтяни 5:10. Как тълкуваме тези думи в контекста на разбирането ни за смисъла на това да бъдем мъдри настойници?


Теолозите и философите векове наред спорят върху сложния въпрос за свободната воля. Но Писанието е категорично: като човешки същества имаме свободна воля и право на свободен избор. В противен случай идеята, че сме съдени според делата си, не би имала никакъв смисъл. Носим лична отговорност с Божията благодат да вземем правилните решения във всичко, което вършим – а това включва и да бъдем верни настойници на всички блага на нашия Господар.




Разширено изучаване Петък - 2 февруари

Думата, преведена като „настойник” в старозаветните текстове, произлиза не от една-единствена дума, а от цяла фраза: asher al bayt – „един, който е на или над къща”. Например Битие 43:19 може да бъде преведен така: „Когато се приближиха при настойника на Йосифовия дом, те му говориха при вратата на дома”. Ако се има предвид, че семейството, обитаващо дома, е част от самия дом, то има ли нещо по-важно за човека от неговия дом? Ето защо настойникът е някой, на когото е поверено нещо изключително ценно, макар че то въпреки всичко не му принадлежи. В много отношения това прави отговорността дори още по-голяма, отколкото ако настойникът отговаряше за собствените си притежания.

Същата идея е доразвита и в Новия Завет. „Новият Завет заимства старозаветни мисли и ги обединява с идеи, концепции и думи от І век, като по този начин обогатява и разширява библейското учение за настойничеството. Най-често срещаните гръцки думи, използвани във връзка с настойничеството, са извлечени от oikos и oikia – „дом”. Оikonomos е някой, който се грижи за дома: настойник или управител. Oikonomia е абстрактно съществително, „управление на дома”, значението на което често е много по-обширно” (Наръчник по теология на адвентистите от седмия ден. С. 653 – англ. изд.).

За разискване:

1. Вместо да поеме отговорността за вкусването от забранения плод, какъв отговор дава Адам на Бога, когато Той го пита какво е сторил? Вж. Битие 3:12. Колко интересно, че един от първите човешки отговори след греха е опит да се прехвърли вината върху другия. Какво разкрива отговорът на Адам за неговата готовност да поеме лична отговорност за действията си? Какво следва да ни разкрие това и за нашата готовност? Как да се научим да избягваме общата човешка черта да обвиняваме другите за своите грешки?

2. В групата разсъждавайте върху идеята за настойничеството над нещата, които не са осезаеми, а духовни. Какво означава това? Как „управляваме” такива неща?

3. Помислете за Тройната ангелска вест от Откровение 14:6-12. Какви важни истини са споделени тук, над които ни е поверена отговорност да бъдем настойници?

4. Защо за нас е толкова важно да се научим да се доверяваме и да вярваме в духовни неща, които не разбираме напълно? Как в светската сфера така или иначе го правим през цялото време?


Тази събота, 03.02.2018 г., ще се молим за църкви „Варна-Орбита” и „Велико Търново”.




Разказ
Упоритата невеста
От Андрю Макчесни, сп. „Адвентна мисия“

Чук, чук.

Чук, чук.

Строителният работник Елисей Атота отворил външната врата на къщата си във Ванукуру в Централна Индия. Отвън стояли мъж и жена, които той не познавал.

„Бихме желали да те помолим за нещо много важно – казал мъжът. – Искаме да се ожениш за дъщеря ни. Казва се Соломи.“

Елисей бил силно учуден. Имал желание да се ожени, но не очаквал да си намери съпруга по този начин. Поговорил с двамата непознати няколко минути, след това поклатил глава и заявил: „Не мога да се оженя за дъщеря ви.“

Обяснил на родителите, че е адвентист от седмия ден и желае да сключи брак с жена от своята вяра. Те го уверили, че дъщеря им ще стане адвентистка. Елисей и Соломи се харесали и след известно време се оженили.

„След сватбата тя наруши обещанието на родителите си“, разказва Елисей в едно интервю в централната сграда на адвентната църква в района Южна Андхра, като в същото време Соломи стои до него. Съпругата му не била убедена, че съботата е библейският ден и продължила да посещава своята неделна църква. Елисей се обезсърчил. Не знаел какво да прави. Виждайки неговата тъга, Соломи започнала да се моли Бог да й открие дали събота или неделя е истинският Божи ден.

Точно по това време адвентен пастор бил поканен в нейната църква. Той посещавал различни църкви в района и раздавал религиозна литература.

Пасторът дал на Соломи някои материали и я насърчил да посети църквата му в събота. Когато отишла, започнала библейски уроци, в които се обяснявала разликата между събота и неделя.

Пет месеца след сватбата Соломи приела съботата. Днес тя и съпругът й са библейски работници на пълен работен ден.

Елисей разказва, че сега рабира значението на съвета на Павел във 2Коринтяни 6:14: „Не се впрягайте заедно с невярващите.“ „Ако бъдещата ти съпруга не е съгласна да спазва съботата, не рискувай с брака – казва той. – Ожени се за някой от своята вяра.“

Ако обаче направиш грешка или нещата тръгнат в погрешна посока, не губи надежда, продължава той.

„Отначало съжалявах за решението си да се оженя, но сега съм изключително щастлив.“

Соломи разказва, че също е изпълнена с радост. „Изпитваме голяма радост за едно: Сега можем да проповядваме съботната истина на много хора.“